Rusové použili nejnovější typ raket. Vyrobeno jich bylo jen několik desítek

Rusové použili nejnovější typ raket. Vyrobeno jich bylo jen několik desítek
Autor: kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Mig-31 s raketou Kinžal
10 / 08 / 2022, 08:00

Při útoku na vojenské objekty v ukrajinském městě Vinnica použili ruští okupanti svou nejnovější zbraň: hypersonickou leteckou střelu Kh-47M2 Kinžal, oznámilo velení ukrajinského letectva. K útoku na vojenské objekty ve Vinnici došlo v neděli večer. Místní úřady uvedly, že došlo k úmrtím, ale není jasné, kolik lidí bylo zabito.

Velení letectva v pondělí oznámilo, že Rusové k tomuto útoku použili hypersonický raketový komplex Kh-47M2 Kinžal.

Tyto typy střel nesou stíhačky MiG-31 a bombardéry Tu-22M3 a Tu-160. „Toto je nejnovější typ rakety v ruských službách. Od jejich uvedení do provozu v roce 2018 se jich vyrobilo jen pár desítek. Ch-47M2 má hlavici o hmotnosti 500 kg a rychlost střely 3,5 tisíce km/h až více než 12 tisíc km/h“, bylo napsáno ve zprávě ukrajinského letectva.

Video: YouTube

Po vypuštění z letadla raketa stoupá do velké výšky v horních vrstvách atmosféry. A při přiblížení k cíli dokáže dosáhnout rychlosti kolem 12 tisíc. km/h.

"Taktické a technické vlastnosti této rakety neumožňují opatřením protiletadlové obrany v ukrajinských ozbrojených silách ji účinně detekovat a zničit ," uvedlo velení ozbrojených sil Ukrajiny.

Kinžal je určen k ničení válečných lodí a objektů protiraketové obrany USA a NATO, jež představují hrozbu pro strategické raketové síly v evropské části Ruska. Navržena je tak, aby překonala všechny známé či plánované americké systémy protivzdušné a protiraketové obrany jako jsou Patriot, THAAD a Aegis, alespoň podle informací Ruska. Zda se nejedná o další bublinu a přeceňování schopností zbraně, nejsme aktuálně schopni poznat.

Zdroj: tvp.info, NBC News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace