Rusové se snaží přesvědčit svět o prvním zničeném Abramsu, důkazů ale moc neposkytli

Rusové se snaží přesvědčit svět o prvním zničeném Abramsu, důkazů ale moc neposkytli
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Tank M1A1 při testu v Texasu
27 / 02 / 2024, 07:00

Podle ruských zdrojů mělo na ukrajinské frontě dojít ke zničení prvního amerického hlavního bojového tanku M1 Abrams na Ukrajině. Poskytnutá videa a fotografie však nejspíš nasvědčují opak.

V pondělí 26. února se na sociální síti Telegram a X objevily videa a fotografie, na kterých je vidět hořící a tank M1A1 Abrams. Podle informací webového portálu The Daily Mail měl být na tank uskutečněn útok ruským sebevražedným nebo FPV dronem, avšak tuto skutečnost nejde s jistotou prokázat. Na zveřejněných záběrech je vidět tank, který projíždí ulicemi zničeného města, pravděpodobně Adijivky, a na dalším je ve velmi špatné kvalitě natočen pouze neznámý hořící objekt. 

Více informací by mohla poskytnout fotografie poškozeného tanku z blízka, která byla zveřejněna v pondělí 26. února účtem OSINTtechnical na sociální síti X.  Podle tvaru věže charakteristické pro Abrams je možné téměř s jistotou říct, že se opravdu jedná o americký tank. Nezdá se však, že by byl stroj nějak zásadně poškozen, i když se objevuje oheň v jeho zadní části. Pravděpodobně se také může jednat o hořící zbytky dronu, který zasáhl nižší část věže. Pro podrobnější analýzu by však bylo zapotřebí mít alespoň video pohybujícího se zasaženého tanku. 

Videa poničeného stroje se objevují jen několik dní po zprávách o prvním použití tanků M1A1 Abrams na ukrajinském bojišti. Ministerstvo obrany Ukrajiny v pátek 23. února zveřejnilo videa amerického stroje operujícího poblíž Aijivky na východní Ukrajině. Tyto stroje byly součástí dodávky americké vojenské pomoci na ukrajinské bojiště, která byla dokončena v polovině října 2023. Ty byly s největší pravděpodobností přiřazeny 47. mechanizované brigádě ukrajinské armády.

Abrams A1M1 je americkým hlavním bojovým tankem, který armáda spojených států nasadila do aktivní služby už v polovině 80. let. Tank je vyzbrojen 120mm kanónem s dostřelem až 4 km, který využívá také německý Leopard 2. Abrams může nést až 40 nábojů do děla a s ATGM Lahat je schopen zasáhnout cíl až do vzdálenosti 8 km. Pohání jej motor ATG 1500 o výkonu 1 500 koní, díky kterému může tank na silnici i přes svou váhu 57 tun dosahovat rychlosti 67 km/h.

Tagy článku