Rusové se snaží sami, ale selhání naváděných střel Ch-101 a Kalibr přibývá geometrickou řadou
Autor fotografie: Velitelství vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil / Public domain|Popisek: Havarovaná Ch-101
Neustálé spekulace o účinnosti sankcí proti Kremlu jsou denním tématem médií. Rusko do jisté míry odpovídá samo, technika nahrazující západní systémy a komponenty je nedostačující a často primitivní.
The Defence Blog zveřejnil článek o dalším selhání ruské střely, tentokráte Ch-101. Jedná se o řízenou střelu s plochou dráhou letu typu vzduch země dlouhého dosahu. Vývoj začal na konci 80. let 20. století a raketa měla být ekvivalentem k americké AGM-129. Je dlouhá 7,45 metru a v průměru má 742 mm. Po odhození se roztáhnou křídla o rozpětí tři metry, o stealth vlastnostech tedy nelze hovořit, přestože odrazová plocha by podle Rusů měla činit jen 0,01 metru čtvrečních. .
Pohon zajišťuje dvouproudový motor RD-300-95TM a střela nese 1 250 kg paliva, celková hmotnost činí až 2 400 kilogramů. Ch-101 má dolet až 5 500 km a kruhovou odchylku zásahu 20 metrů. Cestovní rychlost rakety je 700 km/h a je schopna letět až 1 000 km/h. Zajímavý údaj je, že se dokáže pohybovat ve výšce 30 metrů nad zemí. To znamená, že její elektrooptický systém Sprut obsahuje inerciální gyroskopický systém, který raketě umožní se radarům vyhnout.
Rakety byly poprvé použity v Sýrii, ale na Ukrajině je provází pověst vysoce poruchové střely. Právě zde bude možné nalézt souvislost se sankcemi. Vysoce sofistikovaný elektrooptický systém s gyroskopy obsahoval v původní verzi západní komponenty. Jenže těch se aktuálně nedostává a Rusové si musí vystačit sami. Je všeobecně známo, že na poli elektroniky Rusko zaostává. Ruské tanky dostávají nově vlastní systémy nočního vidění a systémů palby, jejich kvalita je vysoce sporná.
Jen o dva dny dříve přinesl opět The Defence Blog informaci, že v Krasnodarské oblasti spadla jiná střela s plochou dráhou letu, tentokráte pro změnu Kalibr. Jednalo se o námořní verzi ruské řízené střely. Nehod přibývá. Pochopitelně je jedním z faktorů intenzita používání střel ze strany Ruska, které se opět snaží Ukrajinu zlomit masivními údery. Jenže vysoká poruchovost je prostě zapříčiněna i tím, že Kreml byl léta zvyklý používat západní komponenty a v současnosti je nemá.
Tagy článku