Rusové si vybrali BMP jako výletní vozidlo v kritické zóně, výsledkem masakr

Rusové si vybrali BMP jako výletní vozidlo v kritické zóně, výsledkem masakr
Autor fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: BMP-3
22 / 02 / 2024, 10:45

BMP jsou ruská bojová vozidla pěchoty, jejichž ekvivalentem v AČR jsou známá BVP a přicházející švédské CV90. V současnosti jsou ruské obrněnce na bojišti fakticky pojízdnými rakvemi. Obzvlášť při pobytu pěchoty na korbě.

Ruské BMP-1 se začalo vyrábět v roce 1966. Díky zkušenostem z Jomkipurské války se zjistilo, že vozidlo je zranitelné proti kulometné střelbě!!!, ale pancíř modernizované verze byl zesílen minimálně, a to na maximální sílu 33 mm, hlavní důraz se kladl na výzbroj. Československé verze BVP byly prakticky identické a vojáci seděli ve strojích, jejichž ochrana byla naprosto nedostatečná. 

Až BMP-3, která se ovšem AČR vůbec netýkají, umožnila nasadit alespoň reaktivní pancíř. Všechny typy BMP jsou v současnosti používány oběma stranami na Ukrajině. Možnost srovnání se západními vozidly jednoznačně vyznívá pro americké Bradley, švédské CV90 nebo německé Mardery. M2 Bradley se začalo vyrábět v roce 1981, postupně bylo modernizováno, ale bude v U.S. ARMY nahrazeno do roku 2029 vozidlem XM30. CV90 prochází soustavnou modernizací a Mardery taktéž. 

Nekompromisní likvidace ruského BMP

 

Na výše vloženém videu ze sítě X je nasnímáno ruské BMP blíže neurčitelné verze, které podle zdroje směřuje k Avdijivce. To znamená, že se nachází v prostoru těch nejintenzivnějších bojů. Tedy v místech, kde se dá kdykoli očekávat dělostřelecký přepad, útok dronu nebo raketový atak. BMP je obsypáno hroznem ruských vojáků, kteří tvoří velmi lákavý cíl. Z výše uvedených faktů je jasné, že ruská BMP sama o sobě jsou stroje se zcela nedostatečnou ochranou v jakékoliv verzi. 

Sednout si na korbu tohoto rádoby obrněnce je v podmínkách války na Ukrajině tak trochu žehrání na osud, což se také následně stane. Vozidlo je zaměřeno dronem, který s největší pravděpodobností navádí jiné UAV, případně dělostřeleckou palbu. Pochopitelně je možné i najetí na minu. V každém případě masivní výbuch nenechává nikoho na pochybách o dalším množství mrtvých vojáků na ruské straně. Ti se opět jednoduše chovají tak, jako by jim nehrozilo žádné nebezpečí. Výlet skončil velmi špatně.

Zdroj: X, Army Recognition, autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku