Rusové v šoku - jejich letadla a vrtulníky padají k zemi jako kachny

Rusové v šoku - jejich letadla a vrtulníky padají k zemi jako kachny
Autor fotografie: Oleg V. Belyakov (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Ilustrační fotografie Su-34
13 / 05 / 2023, 19:00

Během války na Ukrajině se již mnohokrát ukázalo, že ruské letouny jsou bez řádného zajištění určeny k odstřelu. Nyní v Brjanské oblasti šla k zemi letecká skupina dvou vrtulníků Mi-8 a stíhaček Su-34 a Su-35.

Podle ruského deníku Kommersant byly v Brjanské oblasti téměř současně sestřeleny stíhací bombardér Su-34, stíhačka Su-35 a dva vrtulníky Mi-8 ruských leteckých sil u hranic s Ukrajinou. Jejich posádky byly zabity. Podle předběžných údajů byli všichni součástí stejné letecké skupiny, kdy stíhačky měly provést raketový a pumový útok na cíle v Černihovské oblasti na Ukrajině a vrtulníky je měly zajistit, aby nabraly posádky letounů, pokud by byly sestřeleny nepřátelskou palbou. Všechny čtyři stroje šly ale k zemi.

Šéf Brjanské oblasti Alexander Bogomaz řekl, že v důsledku havárie vrtulníku v byl zraněn místní obyvatel a bylo poškozeno pět domácností. Podle videí zveřejněných na sociálních sítích místními obyvateli lze usoudit, že minimálně jeden Mi-8 byl sestřelen raketou.

Ukazuje se, že nasazení těchto strojů ve standardním konfliktu proti protivníkovi s výkonnou a stále funkční protivzdušnou obranou není příliš efektivní. Pokud se pohybujete vysoko, dostanou vás systémy jako S-300, pokud se pohybujete nízko, vždy se může objevit někdo s přenosným systémem jako Stinger a máte opět problém. Ruská armáda doplácí na nezkušenost z boje proti silnému protivníkovi, kdy na rozdíl od USA nikdy proti státu s funkční protivzdušnou obranou nebojovalo. USA naopak mají zkušenosti z bojů ve Vietnamu či Iráku, kdy musely proti systémům těchto států bojovat a své zkušenosti krvavě zaplatit. SSSR utrpělo ztráty v Afghánistánu, jež byly způsobeny především MANPADS Stinger.

Problémy letounů 4. generace na neasymetrickém bojišti mohou ukazovat i na správnost cesty amerického letectva s jeho problémovou F-35, která by měla být schopna pronikat do zón se silnou protiletadlovou obranou a tu následně likvidovat.

Zdroj: kommersant.ru, Oryx

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.