Rusové v úzkých. Okupanti selhávají v zajištění logistiky

Rusové v úzkých. Okupanti selhávají v zajištění logistiky
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Ruský tank T-90
03 / 03 / 2022, 11:00


Ruská armáda naráží na stejné problémy jako kdysi Napoleon v Moskvě nebo Erwin Rommel v severní Africe nebo další vojevůdci třeba v případě bojů v Ardenách. Jsou přepnuty zásobovací trasy na počet vojáků, techniky a potřeb pro vedení efektivního zásobování a komunikace. A pokud selže zásobování, je armáda určena k zániku, a to by Rusové měl vědět, pokud nebudou mobilizovat další zálohy.

Jak již bylo řečeno, Rommel i spojenci se přetahovali o pobřeží vždy do dosahu logistiky, pak začaly docházet náhradní díly, munice, palivo atd. Iniciativu převzala druhá strana, než se dostala do stejného momentu.

Rudá armáda dokázala vyčerpat Wehrmacht v mnoha bojích, pokud vynecháme klima, stejným způsobem, extrémně dlouhé zásobovací trasy mnohdy přerušeny partyzánskými oddíly, a doba dopravy je dlouhá, navíc je zapotřebí odpovídající nádraží s vykládací rampou nebo letecký most, což mnohdy byl velmi slabý článek, letadla nedoletěla nebo shodila materiál jinde, pokud nemají bezpečné letiště k přistání, vyložení a doplnění paliva. A to v konfliktech velmi často nejde, pouze výsadek materiálu, respektive jeho vysypání při přeletu s nadějí, že dopadne, kam má, což se ne vždy zdařilo.

Rusko zatím nemobilizovalo své záložní síly, jež by mohly být určeny pro boj s Ukrajinou. Ale evidentně došlo k podcenění ukrajinské obrany (vynechme dodávky zahraničních moderních technologií), ale Rusové zejména podcenili ukrajinskou ochotu se bránit a též, jako v mnoha jiných konfliktech, velikost teritoria a geografické podmínky.

Ukrajina je svým způsobem ideální tankový terén, ploché pláně, na druhou stranu dobýt Kyjev znamená projít bažinami na severu, a tam skončili mnozí vojevůdci slavných jmen. Též šířka toku Dněpru a na něm vybudovaná vodní díla jsou buď velkou překážkou nebo zbraní hromadného ničení.

Jak ji bylo řečeno, Rusko podcenilo intenzitu konfliktu, respektive ochotu Ukrajinců k obraně a též LOC, (Line of Communication). A to byl problém mnohých konfliktů. Slavné „Urá“, tedy vpřed na nepřítele je fajn, ale pak dojde munice, palivo, náhradní díly“, konflikt se prodlužuje, prodražuje, ztráty narůstají. Jak prokazují sondy z hromadných hrobů napoleonských vojáků, umírali na podvýživu, tyfus, vši, štěnice atd. Wehrmachtu v mnoha operacích došlo palivo nebo munice nebo náhradní díly. Rusko v Čečensku podcenilo nasazení tankových jednotek bez ochrany v městských oblastech – a byl to masakr.

Jak již SM informoval, zajištění logistiky je jedním z klíčových momentů fungování armádních i leteckých jednotek. Pokud přistane letadlo a nemá ho kdo doplnit palivem nebo zavěsit další bomby nebo rakety, případně opravit tank, dodat vojákům munici a zdravotní materiál, protože je to daleko, všichni jsou ztraceni. I při dobré vůli bez munice, paliva či ošetření se bojovat nedá a čekat na možné zásoby za týden nebo pokud proletí ze vzduchu, vždycky selhalo.

Rusko se spoléhalo na rychlou operaci (Němci této doktrině říkali Blitzkrieg), ale nevyšlo to. Ochota Ukrajinců se bránit je totiž enormní, geografické podmínky jsou nevyhovující a technika je přibližně na stejné úrovni. A často vyhraje vůle než síla a množství pancíře.

 

 

 

 

Tagy článku

-->