Autor fotografie: BornInUkraine / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons|Popisek: Robocop fpv dron ničí nepřátelské vozidlo u Kliščiivky. Srpen 2023
V oblasti vojenských dezinformací není neobvyklé, že se velké příběhy rozpadnou pod drobnohledem, kde záleží i na nejmenších detailech. Tak je tomu i v bizarním odhalení ruských vojáků podle značky jejich spodního prádla.
Bratrovražda, videa sociálních sítí jako ruská propaganda
Vše začalo šokujícím videem, které se objevilo online a zobrazovalo násilný střet mezi vojáky, kdy jeden zastřelil svého zraněného spolubojovníka. Záběry, které natočil FPV dron operovaný 118. brigádou ukrajinských ozbrojených sil, ukázaly explicitní scény boje, včetně momentu, kdy dron zasáhl jednoho z vojáků. Podle portálu Meduza ruská média rychle převzala video a tvrdila, že zachycuje ukrajinské vojáky páchající válečné zločiny na vlastních lidech. Záběry z dronu byly okamžitě využity k očerňování Ukrajiny v ruských televizních zprávách a propagandě, kde byly prezentovány jako důkaz ukrajinské hrozby. Video, které kolovalo především na Telegramu, mělo velmi nízkou kvalitu. Ruská propaganda se tímto snaží ospravedlnit své vojenské akce, avšak s rostoucím počtem obětí na obou stranách bude stále obtížnější tuto strategii udržet.
Ukrajinská analýza FPV záběrů a ruská propaganda
V reakci na šíření videa ukrajinští analytici a investigativní novináři zahájili podrobnou analýzu záběrů. Video tentokrát ve vysoké kvalitě poskytnuté ukrajinskými průzkumnými jednotkami umožnilo důkladné prozkoumání každého záběru. Jak informoval web RadioFreeEurope, analytici z týmu "Systema" se ponořili do videa a zkoumali každý detail. Jejich snaha rychle odhalila několik nesrovnalostí v ruském vyprávění. Mezi nejvýznamnější detaily patřila absence rozpoznatelných vojenských insignií Ruska na uniformách a další vizuální prvky, které odporovaly ruským tvrzením.
Klíčový důkaz: spodní prádlo ruských vojáků na Ukrajině
Zlom v této vyšetřovací kauze přišel z neočekávaného zdroje, kusu spodního prádla. Tento zdánlivě triviální předmět sehrál klíčovou roli v odhalení významného kusu ruské propagandy. Na záběrech si analytici všimli pásku spodního prádla zraněného vojáka, který nesl značku "BOKAI". Tato značka je běžný, levný typ spodního prádla široce dostupný v Rusku, ale ne na Ukrajině. Podle Defence Blog tento malý, ale významný detail poskytl praktický důkaz, že vojáci byli Rusové. Rozsáhlý výzkum na ukrajinských e-commerce platformách jako Rozetka, Prom.ua a Olx odhalil, že značka "BOKAI" není na Ukrajině dostupná. Navíc čínské tržiště AliExpress tuto značku ukrajinským zákazníkům nenabízí, což dále potvrzuje její exkluzivitu pro Rusko.
Novináři podle RadioFreeEurope, prozkoumali celý ukrajinský internetový prostor (.ua) a našli jen tři případy, kdy byla značka spodního prádla Bokai dostupná. Jeden z těchto případů pocházel z obchodního řetězce v Doněcku, který je pod ruskou kontrolou od roku 2014. Další případ vedl potenciální zákazníky na ruskou platformu Yandex Marketplace. Poslední zmínka o prádle Bokai, ale v dlouhé termo verzi, byla zaznamenána na trhu ve městě Šostka v regionu Sumy, nedaleko ruských hranic, zhruba 60 kilometrů. Tento prodejce však nefunguje od roku 2022 a Bokai prádlo je uvedeno jako nedostupné.
Ruská propaganda pod palbou dalších důkazů
Zatímco spodní prádlo poskytlo významný průlom, další prvky ve videu byly také klíčové. Analytici zkoumali typ zbraně použité při popravě a identifikovali ji jako útočnou pušku AK-12. Podle portálu Meduza, je tento model, představený v roce 2018, standardní výzbrojí ruských sil a byl rozsáhle používán v bojových zónách jako Rabotino. Ukrajinská armáda obvykle AK-12 nepoužívá, ačkoli jednotky někdy mohou převzít ruskou techniku od zajatých nepřátel. Dalším klíčem k rozpoznání jsou kalhoty, které měli vojáci na videu. Podle analýzy vypadají jako ty z oděvní linie A-Tacs FG, což je model, který běžně nosí ruští vojáci. Kalhoty se stejným vzorem lze nicméně najít také v ukrajinských obchodech, ačkoliv nepatří do výbavy Ukrajinské armády.
Tyto detaily sice neposkytují jednoznačný důkaz o identitě vojáků, ale přidávájí do skládačky další prvky, který je nutné vzít v úvahu při celkovém hodnocení situace. Geolokace videa poskytla další kontext. Záběry byly geolokovány poblíž vesnice Rabotino v Záporožské oblasti, oblasti intenzivních bojů. Analytici porovnali terén na záběrech se známými místy na Ukrajině a potvrdili, že scéna odpovídá oblastem pod kontrolou Ruska. Podle RadioFreeEurope došlo k úderu dronu FPV, když se vojáci stahovali směrem k ruským pozicím, což poskytlo více důkazů, které odporovaly ruskému narativu.
Tento incident je učebnicovým příkladem ruské propagandistické taktiky. Manipulace a zkreslování důkazů jsou běžnými technikami, které Rusko používá k ovlivňování veřejného mínění a ospravedlnění svých akcí. Selektivní záběry, vytržené citace z kontextu a vymyšlené příběhy jsou častými nástroji pro formování narativů ve svůj prospěch. Tento případ zdůrazňuje neustálý boj o pravdu v informační válce kolem konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.