Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-90
Podle serveru Defence Blog nechvalně známá Wagnerova skupina, která smutně proslula svým nelítostným chováním na bojišti i mimo ně, obdržela várku ruských tanků T-90S, exportní verze tanku T-90A.
Fotografie se objevily na sociální síti Telegram a ukazují vozidla, která vypadají jako T-90S. Ruské tanky má používat Wagnerova skupina, jejíž příslušníci operují na Ukrajině. Wagnerovci jsou zásobováni zbraňovými systémy, dodání těchto tanků by tak významněji mohlo zefektivnit jejich činnost v okupované části Ukrajiny.
Na konci minulého roku pak proběhla médii zpráva, že žoldácká skupina má ve výbavě také T-90M, aktuálně nejlepší ruský tank. Několik z nich ukořistila i ukrajinská armáda. Přítomnost tanků T-90M v arzenálu Wagnerovců v oblasti Bachmutu potvrdil jako první válečný korespondent Alexander Simonov. Je to současně důkaz o tom, do jaké míry Rusové vsázejí na Wagnerovce při bojích na Ukrajině.
Již v říjnu minulého roku publikoval web Frontier India informaci, že určité množství indických tanků T-90S, které jsou momentálně v Rusku a procházejí modernizačním procesem, ale mohly být přeloženy na Ukrajinu ruským vojákům.
T-90S si pořizuje kromě Indie, která podepsala kontrakt v roce 2001 na dodávku 310 těchto tanků, do své výzbroje rovněž Vietnam. tamní armádu posíllilo 32 tanků T-90S, uvedl server defenceblog.com. Vietnam se poohlíží po modernizaci své tankové výzbroje a právě T-90, který je hlavním ruským bojovým tankem, je pro něj vhodnou alternativou za notně zastaralé tanky T-55. Ty byly licenčně vyráběny i například v Československu.
V létě 2017 ruská agentura TASS uvedla, že společnost Uralvagonzavod se zavázala dodat Vietnamu 64 tanků T-90S. Podle serveru defenceblog.com se vietnamská armáda soustředí právě na modernizaci těžkých vozidel.
Podle všech dostupných informací má šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin nejen blízko k prezidentovi Putinovi, ale i velký vliv. Na tomto místě zmiňme, že podle ruských zákonů: poskytování vojenských služeb soukromými společnostmi (najímání) v Rusku je zakázáno zákonem; za účast v ozbrojených konfliktech na území jiné země stanovuje trestní zákoník Ruské federace až sedm let odnětí svobody (článek 359), za nábor, výcvik a financování žoldáka — do 15 let.
Wagnerova skupina sdílí užívání základny GRU v Molkino s 10. brigádou SPECNAZ GRU. Využívá také další infrastrukturu ruské armády například vojenské nemocnice, a její příslušníci jsou transportováni letouny vzdušných sil ruské armády, například v rámci jejich nasazení v Sýrii. Z daného tedy plyne, že tzv. kontraktoři nejsou jen Rusové nebo občané Ruska, ale Wagnerova skupina nabírá, i vzhledem k oblastem svého působení, ,,kontraktory" z celého světa, například v Srbsku, s čímž země vyslovila poměrně hlasitý nesouhlas. To může skupině zlepšit působnost v různých regionech, ale zároveň vyvolat etnické nebo náboženské napětí uvnitř skupiny.
Ale pokud Wagnerova skupina skutečně obdržela zmíněné tanky T-90S třeba na úkor Indie, což zahrnuje jednak výcvik, logistiku včetně munice ale i určitý diplomatický konflikt s Indií, svědčí to skutečně o velkém vlivu Prigožina na Putina a stavu ruské armády, pokud toto ruský prezident ze své pozice ,,posvětil".
Zdroj: Defence Blog