Ruští námořní piloti se konečně učí tankovat za letu

Ruští námořní piloti se konečně učí tankovat za letu
Autor fotografie: Ruské ministerstvo obrany|Popisek: Su-30SM
23 / 02 / 2018, 14:30

Piloti námořního letectva ruského námořnictva poprvé zkoušeli tankování ve vzduchu s letadly Su-30SM a Su-24SM. Během výcviku námořní piloti provedli více než 100 kontaktů s tankerem Il-78.

Západní námořnictva využívají tankování ve vzduchu pro svá bojová letadla již po mnoho desetiletí, s cílem zvýšit provozní rádius bojových letounů startujících z letadlových lodí. To se obvykle provádí tím, že se doplňují nádrže pomocí jiných letadelch z letadlové lodě, tzv. "buddy-buddy", nebo pokud je to možné, tak pomocí leteckých tankerů pozemního letectva.

Psali jsme: Je jediná ruská letadlová loď peklem pro svou posádku?

Naopak ruské námořnictvo má tendenci používat svou jedinou letadlovou loď Admiral Kuzněcov spíše pro obranu loďstva, než jako leteckou platformu. Jeho specializované letouny Su-33 'Flanker' a MiG-29K 'Fulcrum' proro nemusí útočit na pozemní cíle na takovou vzdálenost jako západní letadla, a tedy nepoužívají "buddy" tankování, ani nevyužívají prostředky pozemního letectva.

Psali jsme: Ruské letectvo obdrželo první modernizované Migy 31BM

Jak vypadá ruský vzdušný tanker a trénink letectva si můžete prohlédnout na následujícím videu.

Většina ruského námořního letectva, včetně Su-30SM a Su-24, použitých během uvedeného cvičení, využívá pozemní základny a může tedy využívat pro tankování tankery ruského letectva. Rusko nedávno zvýšilo vojenské kapacity, které se nacházejí v jeho enklávě v Kaliningradu, kdy 13. prosince 2016 zde přistál první Su-30SM Baltské flotily.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: RuMOD, IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.