Ruští vojáci se bojí amerických raketometů HIMARS, dezertují od svých jednotek

Ruští vojáci se bojí amerických raketometů HIMARS, dezertují od svých jednotek
Autor fotografie: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační fotografie systému HIMARS
08 / 07 / 2022, 12:00

Ruští vojáci v oblasti Záporoží na jihu Ukrajiny dezertují ze strachu z ukrajinských útoků vedených z amerických salvových raketometů HIMARS. V souvislosti s útěkem téměř 30 vojáků přišli na frontu důstojníci ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), oznámily úřady Záporoží.

„Podle ukrajinské rozvědky poté, co (naše) ozbrojené síly zaútočily na (ruské) vojenské objekty v Záporožské oblasti přesně naváděnými zbraněmi, vypukla v nepřátelských řadách panika. Nepřátelští vojáci hromadně opouštějí sklady výzbroje a vojenského materiálu v obavě z dalšího ostřelování vedeného raketomety HIMARS,“ stojí v prohlášení regionální správy Záporoží. Jak informovaly krajské úřady, hlavním úkolem FSB je vyšetřovat svévolné opouštění určených pozic ruskými vojáky.

Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov ve středu v rozhovoru pro americký Wall Street Journal oznámil, že odpalovací zařízení HIMARS výrazně mění situaci na bojišti ve prospěch Kyjeva.

Díky těmto zbraním začaly ukrajinské jednotky precizně útočit na nepřátelské cíle v týlu fronty, včetně skladů munice a paliva na okupovaných územích. Dříve nebylo možné takové operace provádět.

HIMARS na Ukrajině

„Nepřítel soustředí značné zásoby dělostřelectva a obrněných zbraní na každý čtvereční kilometr. Nejsme schopni se s tím vyrovnat, což dává Rusku výhodu. (...) Nicméně devět mobilních raketometů HIMARS a podobných kompletů, které nám poskytly USA a spojenci, již pracuje se smrtícím účinkem. Rusové jsou proti těmto systémům bezbranní a velmi znepokojení,“ poznamenal Daniłow, citovaný WSJ.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.