Rusům hoří v Petrohradě válečná loď – jedná se o sabotáž?
foto: By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78235256/Loď třídy Stěreguščij
Známý Twitterový účet Capt(N) patřící bývalému sovětskému a ruskému kapitánovi přinesl informaci o hořící válečné lodi v Petrohradě.
Jedná se o loď třídy Stěreguščij RFS Provornyj, jejíž výstavba probíhá v petrohradských loděnicích Severnaja. Tato třída, kterou samotné Rusko označuje za korvetu (podle NATO je to fregata) zahrnuje velice dobře vyzbrojená lodě pro pobřežní hlídkování, obranu či napadání konvojů a protiponorkovou službu. Je zároveň první ruskou třídou využívající masivně stealth technologie.
Právě superstruktura těchto lodí je postavena z kompozitů a to je část lodi, která hoří na celé lodi nejvíce.
Kýl lodi Provornyj byl založen 25.července 2013, na vodu byla korveta spuštěna v roce 2019 a do provozu měla být uvedena v roce 2022. Služebně se s ní plánovalo pro Tichomořskou flotilu. První lodí třídy je korvetza Gremjaščij, která sklouzla na vodu v roce 2017. Plánuje se celkem 6 jednotek pro ruské námořnictvo.
Psali jsme
Abychom byli přesní, jedná se o hořící letadlový křižník, což ale nemění nic na faktu, že jediná ruská loď schopná nést letouny má velký pro...
Na sociálních sítích se již objevují spekulace ruských přispěvatelů, že se jedná o sabotáž z ukrajinské strany.
Samotný projekt těchto lodí je kritizován za na ruské poměry vysokou cenu a příliš silnou výzbroj umožňující odpal raket Oniks, Zirkon a Kalibr.
Zdroj: Twitter, Navy Recognition
Tagy