Rusům hoří v Petrohradě válečná loď – jedná se o sabotáž?

Rusům hoří v Petrohradě válečná loď – jedná se o sabotáž?
Autor: By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78235256|Popisek: Loď třídy Stěreguščij
18 / 12 / 2021, 17:30

Známý Twitterový účet Capt(N) patřící bývalému sovětskému a ruskému kapitánovi přinesl informaci o hořící válečné lodi v Petrohradě.

Jedná se o loď třídy Stěreguščij RFS Provornyj, jejíž výstavba probíhá v petrohradských loděnicích Severnaja. Tato třída, kterou samotné Rusko označuje za korvetu (podle NATO je to fregata) zahrnuje velice dobře vyzbrojená lodě pro pobřežní hlídkování, obranu či napadání konvojů a protiponorkovou službu. Je zároveň první ruskou třídou využívající masivně stealth technologie.

Právě superstruktura těchto lodí je postavena z kompozitů a to je část lodi, která hoří na celé lodi nejvíce.

Kýl lodi Provornyj byl založen 25.července 2013, na vodu byla korveta spuštěna v roce 2019 a do provozu měla být uvedena v roce 2022. Služebně se s ní plánovalo pro Tichomořskou flotilu. První lodí třídy je korvetza Gremjaščij, která sklouzla na vodu v roce 2017. Plánuje se celkem 6 jednotek pro ruské námořnictvo.

Na sociálních sítích se již objevují spekulace ruských přispěvatelů, že se jedná o sabotáž z ukrajinské strany.

Samotný projekt těchto lodí je kritizován za na ruské poměry vysokou cenu a příliš silnou výzbroj umožňující odpal raket Oniks, Zirkon a Kalibr.

Zdroj: Twitter, Navy Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace