Růžička o pirátském programu: jsou to vzdušné zámky. Bartoš důraz na moderní technologie hájí

Růžička o pirátském programu: jsou to vzdušné zámky. Bartoš důraz na moderní technologie hájí
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Ivan Bartoš (Piráti), Pavel Růžička (ANO)
17 / 09 / 2021, 11:00

Reportérka Security Magazínu oslovila poslance a člena Výboru pro obranu, bývalého dlouholetého příslušníka armády, Pavla Růžičku (ANO) několika otázkami, z nichž jednou se dotkla programu Pirátů a Starostů pro oblast obrany. Jejich důraz na moderní technologie, vesmírné projekty nebo třeba biotechnologie označil Růžička za vzdušné zámky. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vyšší investice do výzkumu a vývoje obhajuje jako nezbytné pro budoucí konkurenceschopnost obranného průmyslu.

                                                                             Video: Youtube

"Ráda bych se na Piráty zeptala skrze Vaší specializaci, a to je obrana a bezpečnost. Piráti ve svém programu uvádějí, že jsou pro navyšování výdajů na obranu na 2 % HDP. Docela mě ale zaujalo, že se chtějí soustředit na zavádění nastupujících technologií, jako jsou vesmírné technologie, umělá inteligence, či biotechnologie. Souhlasíte s nimi?" Zeptala se Veronika Toušlová poslance Růžičky.

"Jak to říkáte, je to typické pirátské vzdušné malování zámků bez jakékoliv praxe a reálného uvažování. Pokud jde o 2 % HPD, toho chceme v čase dosáhnout i my, to absolutně nikdo nezpochybňuje."

Vyjmenoval hlavní priority armády ze svého pohledu: bojová vozidla pěchoty, dělo ráže 155 mm, protiletadlový komplet SHORAD a radiolokátory MADR. A zmínil další techniku, jako obměnu zastaralých UAZů, nové ruční zbraně, nová balistika, výstroj, výzbroj. Obrana musí investovat do obnovy a modernizace kasáren a dalších nemovitostí a infrastruktury.

                                                                             Video: YouTube

"Na váš dotaz ohledně technologií, vesmírných technologií, umělé inteligence, biotechnologií, tak již v současné době se MO touto problematikou zabývá. U vesmírné technologie se jedná o navigační, průzkumné a komunikační satelity, nosiče zbraní, laserové zbraně. Tím se MO zabývá a není to nic nového, s čím by přišli Piráti. U umělé inteligence, autonomní ovládání dronů či jakékoli bojové techniky, také se na tom MO podílí. My se držíme při zemi. Chceme armádu vybavit klasickými bojovými prostředky. Vidíme to i v Afghánistánu, kde po 20 letech boj zůstává stejný," pokračoval Růžička.

"Obrana země stojí na její kondici i na členství v NATO a EU. Navýšené výdaje do obrany projdou i českou vědou, výzkumem nebo průmyslem," říká v nadpisu kapitola o obraně programu koalice PirSTAN. Piráti a Starostové chtějí navýšit obranný rozpočet do roku 2025 na 2 % HDP. Současně hned ve druhém bodu hovoří o posílení "sektorů s vysokou přidanou hodnotou a nastupující technologie (vesmírné technologie, umělá inteligence, biotechnologie)." Na vědu a výzkum chtějí dávat 2 % obranných výdajů. "Vyšleme na oběžnou dráhu českou družici," slibují.

Veronika se obrátila s prosbou o odpověď na předsedu Pirátů Ivana Bartoše, který, stejně jako Pavel Růžička, kandiduje do Sněmovny na Ústecku. "Podle názoru poslance Růžičky je důraz na technologie malováním vzdušných zámků, které nepřinesou v Ústeckém kraji žádná nová pracovní místa, jaký na to máte názor?"

Ivan Bartoš citoval z programu: "Nechť se Česko změní z montovny na mozkovnu." Řekl, že v rámci závazku vůči našim zahraničním partnerům lze "nakoupit věci, které nepotřebujete, které armáda nikdy nevyužije. A my se musíme soustředit na to, v čem je Česká republika dobrá."

                                                                           Video: Youtube

Rozvedl to poukázáním na množství českých technologií týkajících se vesmírných programů. Je to podle něho jedna z cest, kterým se máme věnovat. Další je kybernetická bezpečnost. A biotechnologie, v nichž jsme konkurenceschopní. Zdůraznil, že v rámci Aliance máme fungovat komplementárně, tj. dodávat to, v čem jsme nejlepší. Potřebu nakoupit některé tzv. "těžké technologie" označil za fakt, ale hledět chce podle svých slov na potřeby budoucích válek. Zmínil ochranu měkkých cílů, hlídání internetového prostoru.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.