foto: Redakce/Filip Klasna/Setkání vojáků s ministryní obrany
Během středy a čtvrtka navštívila ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka příslušníky AČR v pobaltských státech Litva a Lotyšsko. Na cestě je doprovázela skupina zástupců Senátu a Poslanecké sněmovny.
Ve středu byla na pořadu návštěva libereckých chemiků na základně Rukla, tedy příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, jediného specializovaného útvaru AČR, který plní úkoly chemického zabezpečení a ochranu proti zbraním hromadného ničení. Jednotka dorazila na litevskou základnu počátkem ledna letošního roku. Kromě chemiků v Rukle operují i naši vojenští policisté a letečtí návodčí.
Psali jsme
V úterý 31. ledna 2023 proběhla druhá letošní a celkově 22. schůze sněmovního výboru pro obranu. Na programu byly tři témata: účast ozbrojených...
Pro delegaci byla připravena prohlídka techniky, kterou čeští vojáci na základně Rukla (domovská základna litevské brigády Iron Wolf) disponují v rámci operace eFP, tedy enhanced Forward Presence. Spojenci měli pro českou ministryni připravenou statickou ukázku hlavního bitevního tanku Leopard 2A6, k vidění bylo i BVP CV90 nizozemských jednotek vybavené dělovou věží ráže 35 mm a další vozidla.

Na programu byla i diskuze s vojáky, které zajímala problematika náborů nových vojáků, ukončení tzv. chemického příplatku nebo například pravidla pro zisk statutu veterána. Slova ministryně a náčelníka generálního štábu by se dala shrnout do několika slov: “modernizace a opět modernizace” naší dlouhodobě podfinancované armády.
Senátor Pavel Fišer připomněl v souvislosti s financováním armády 70. a 80. léta minulého století, kdy byly snahy v rámci Západu o odzbrojení, aby se “neprovokoval Sovětský svaz”, a poukázal tak na paralelu se současnou ruskou agresí na Ukrajině, kdy se z určitých kruhů ozývá snaha o mír za každou cenu, aby se neprovokovalo Putinovo Rusko.
Na základně Rukla slouží i příslušníci aktivních záloh, což ministryně Černochová velmi ocenila.
Ve čtvrtek ministryně přeletěla do lotyšské Rigy, kde na základně Adaži slouží několik desítek českých vojáků 1. Úkolového Uskupení AČR v rámci Multinational Battlegroup Lotyšsko. Kromě naší armády zde působí jednotky Kanady, Albánie, Itálie, Polska, Slovenska, Slovinska, Španělska a Černé hory. 1.Úkolové Uskupení AČR se zde podílí na odstrašování Ruské federace od případného útoku na členské státy NATO a prezentuje zde schopnosti ženijní zatarasovací čety zamezit pohybu protivníka díky schopnostem minového vrhače MV-3, který je namontovaný na vozidle Tatra T-810. MV-3 je určený ke zřízení protitankových minových polí a umožňuje palbu na vzdálenost 500 – 3000 metrů. Ráže vrhače je 122mm a je vybaven 3 raketnicemi. Hmotnost zařízení se pohybuje okolo 103 kg.

Nabíjejí se kontejnerovými střelami, každá obsahuje 4 protitankové miny, které se po výstřelu postupně uvolní. Vzdálenost, na jakou poletí, se nastavuje dopředu, stejně i čas autodestrukce – od tří až po 48 hodin.
Základnu Adaži a její vybavení představil plukovník Sandris Gaugers, velitel lotyšské mechanizované brigády. Gaugers si velmi cení schopností a zkušeností vojáků AČR. Ostatně z minulosti byla velmi úspěšná spolupráce s českými ženisty, a Lotyšsko, které chce v letošním roce pořídit pontonové díly, bude vycházet z předaných zkušeností.
Lotyšská mechanizovaná brigáda prochází aktuálně adopcí nové techniky, mimo jiné vozidel Patria 6x6 nebo legendární americké samohybné houfnice M109 A5 Paladin.
Spojenci zde v rámci eFP provozují několik typů tanků jako polský PT-91 Twardy, německé Leopardy nebo unikátní kolové tanky Ariete a Centauro. Z houfnic můžeme jmenovat slovenské Zuzany, M777, Paladiny a TN90.
Samotná základna Adaži je jednou z nejmodernějších výcvikových prostor v Pobaltí a díky své velikosti umožňuje trénovat spolupráci mezi různými aliančními jednotkami. Aktuálně je ubytovací kapacita základny zcela naplněna, a je tedy nutné navýšit kapacity nejen ubytovací, ale i ty návazné jako jídelny, sklady atd. Investici provádí kanadská strana a její výše činí asi 50 milionů dolarů.
Přítomnost jednotek NATO v Pobaltí ukazuje alianční sílu a schopnost zadržovat Rusko a jeho případné spojence od agrese na východní hranici aliančních států. A naše armáda je oceňovanou a nedílnou součástí této aktivity.
Fotografie z cesty MO do Pobaltí najdete na Facebooku pod #sministrynidopobalti
Tagy