foto: Amit Agronov / Wikimedia Commons / CC BY-SA/F-35I Adir
Izraelský odvetný útok proti cílům v Íránu jasně ukázal technologickou převahu amerických víceúčelových stíhaček F-35I nad ruskými systémy protivzdušné obrany. Dá se předpokládat, že S-400 by dopadly podobně.
F-35I je speciálně upravená verze neviditelných F-35A. Izraelská letadla mají takovou úpravu jako jediná na světě a The National Interest je také označuje jako nejlepší stíhací letouny na planetě. Tel Aviv je zařadil do výzbroje v prosinci 2017 a v roce 2018 se stal Izrael podle anglické Wikipedie první zemí, která použila americké stealth letouny v boji. Izrael si celkově objednal 75 kusů F-35, z toho 55 by mělo být ve verzi I, ale Tel Aviv již avizoval, že bude objednávat další stroje, aby postupně nahradil svou flotilu F-16. Je celkem zjevné, že Izraelci jsou spokojení. Letadla se podílela v roce 2024 i na náletech v Jemenu, který je vzdálený 1 700 kilometrů, takže za letu doplňovala palivo.
F-35I Adir kontra S-300PM2
Jen pro zajímavost, Novinky.cz uvedly, že na útoku na Írán se podílely i čtyři pilotky nebo operátorky izraelského letectva. Hodně potupné pro režim v Teheránu, který z něžnější poloviny lidstva nadále dělá méněcenné bytosti. Tel Aviv má s F-35 ještě další prvenství. V říjnu 2018 F-35I Adir sestřelil raketu s plochou dráhou letu vystřelenou jemenskými Hutii. Izrael je v ohledu vlastních verzí amerických letadel poměrně prominentní. Nejde jen o Adiry, ale provozuje silně modernizované stíhací letouny F-15I Ra´am (Hrom), které mimo jiné zničily irácký jaderný reaktor Osirak. Zájem o úpravu F-35 měla třeba i Kanada, což je jeden z nejbližších amerických spojenců. Ottawa chtěla verzi pro arktické podmínky, zamítnuto.
Izraelská verze se liší především domácí avionikou a možností používat střely vyrobené Tel Avivem. Izraelci do F-35I nainstalovali vlastní systémy elektronického boje od Elbit Systems. Jeden z hlavních důvodů proč Izrael trval na svých vlastních verzích letadla je ten, že IAF (Izraelské vzdušné síly) uvádí překonání současných F-35 za pět až deset let, kdežto letoun má být ve službě až čtyřicet let. Tel Aviv si chtěl jistit, že v klíčových parametrech bude letoun modernizovat sám. Izraelci si sami upravili své rakety Python a Derby, aby je mohli na svých F-35I používat.
F-35I byly použity při nedávných útocích na Írán. Ten disponuje ruskými systémy protivzdušné obrany S-300PM2. Polský WPtech uvádí, že systémy se proti izraelským F-35I ukázaly jako naprosto neúčinné. Adiry pronikly do vzdušného prostoru Íránu a podle izraelských zdrojů zničily čtyři S-300PM2. Teherán lepší PVO nemá a byl zřejmě výrazně narušen jeho protiletadlový deštník. Ruský systém je vrcholem verze S-300P a měl by ničit i balistické rakety a to až do vzdálenosti 240 kilometrů. Defence24 uvádí, že Íránci systém používají pro ochranu ropných polí. S-300PM2 vlastně vytvářely zónovou obranu, protože Teherán nedisponuje prostředky s delším dosahem. Sice mají avizovaný domácí Bavar-373, ale o jeho schopnostech se nic neví.

Technologická převaha F-35I nad S-300PM2
Pokud tedy Izrael skutečně zničil S-300PM2, jedná se o zásadní ztrátu pro Írán, ale důsledky jsou mnohem zásadnější. Podle Military Watch Magazine byl systém nasazen poprvé v roce 2004 a zřejmě používá i rakety 48N6DM, které jsou kompatibilní i se systémy S-400. Tel Aviv obdržel S-300PM2 v roce 2016. Samozřejmě je velmi těžké odhadnout kvalitu ruských radarů 96L6E a 30N6E2, ale celá situace napovídá, že ruské systémy PVO F-35I vůbec nevidí. Jejich kvalita již nebude natolik rozdílná oproti proklamovaným S-400.
V souvislosti s válkou na Ukrajině, kde má Kreml velké problémy s balistickými ATACMS, celá situace opět naznačuje zcela zásadní převahu západních technologií nad těmi ruskými. Zatímco Moskva si své neviditelné Su-57 střeží jako oko v hlavě a o jejich stealth schopnostech panují obrovské pochybnosti, F-35 opět prokázal své kvality a není náhoda, že zrovna u nejbližšího spojence USA, Izraele. Negevská poušť je testovacím polygonem americké armády a spolupráce obou zemí na vojenském poli je mimořádná. Je prostě vysoce pravděpodobné, že S-300PM2 izraelské F-35I Adir nedokáže lokalizovat.
Tagy