Saab zlepšuje schopnosti svého zabijáka ponorek

Saab zlepšuje schopnosti svého zabijáka ponorek
Autor fotografie: Saab|Popisek: Saab Swordfish
16 / 06 / 2017, 10:30

Saab rozšiřuje možnosti svých námořních hlídkových letounů Swordfish (Mečoun), které představil v roce 2016. Letoun je založen na bázi stroje Bombardier Global 6000.


„Nedávné milníky vývoje produktů v Saab a Bombardier potvrdily významný nárůst dostupného užitečného zatížení na čtyřech NATO kompatibilních pevných závěsech,“ uvádí v tiskové zprávě Saab. „Swordfish lze nyní vyzbrojit až šesti lehkými torpédy pro roli protiponorkového boje. Stroje Swordfish mohou také nést příší generaci proti-lodních střel Saab RBS-15, nebo mix raket a torpéd na zajištění absolutní kontroly nad mořem v každém aspektu. Swordfish může rovněž nést čtyři pátrací a záchranné podvěsy, což podtrhuje jeho skutečnou schopnost misí všech úrovní v námořní oblasti.“

Stroje Swordfish mají nalézt uplatnění v oblastech jako proti-ponorkový boj, boj s hladinovými cíli, pátrací a záchranné operace, boj proti námořnímu terorismu, boj s piráty, pašeráky, podporu speciálních sil a ochrana hranic.

V externím pověsu může Swordfish nést i námořní AESA radar, nebo sadu elektronického boje.

Technické údaje:

Dolet: 5 200 NM
Maximální rychlost: 450 uzlů
Rychlost na dlkouhou vzdálenost: 360 uzlů
Dostup: 11 277 metrů

Zdroj: Defense News, Saab

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.