Šach mat pro ruskou stíhačku Su-75? Odsun začátku výroby a žádní zákazníci

Šach mat pro ruskou stíhačku Su-75? Odsun začátku výroby a žádní zákazníci
Autor fotografie: Rostec Press Release, volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie Su-75
01 / 06 / 2022, 14:00

Sériová výroba neviditelné stíhačky Su-75 Checkmate (Šachmat), ruského stíhacího letounu páté generace, známého také jako Su-75, byla odložena do roku 2027.

Zprávu oznámil generální ředitel ruského státního konglomerátu Rostec Sergej Čemezov během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 18. května 2022. Během rozhovoru s Putinem, který zveřejnila prezidentská administrativa, Čemezov vysvětlil, že v současné době probíhá proces návrhu a byl postaven první prototyp.

Nejnovější súčko bylo představeno na moskevské Airshow v červenci 2021. Během odhalení Čemezov řekl, že výroba začne v roce 2025, přičemž první dodávky jsou plánovány na rok 2026. Paradoxně vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině ve videu, které bylo v Dubaji uveřejněno při představení stroje byl jedním z jeho cílů turecký dron Bayraktar...

Z rozhovoru s Putinem také vyplynulo, že jednání ohledně zahraničního i domácího prodeje letadla stále probíhají.

„Toto letadlo stavíme z vlastních peněz, bez použití prostředků z rozpočtu. Doufáme, že ministerstvo obrany také možná dospěje k rozhodnutí a tento letoun koupí,“ řekl Čemezov. Důvody zpoždění však nevysvětlil.

Zatímco Su-75 Šachmat byl primárně zaměřen na export, společnost během odhalení oznámila, že probíhají jednání i o domácích nákupech pro ruské letectvo.

Podle zveřejněných informací je rozpětí křídel stroje Su-75 přibližně 11,8 metru, délka je přibližně 17,5 metru a je tedy větší než jiné jednomotorové stíhačky, jako jsou F-35, F-16 a JAS 39 Gripen. Svými rozměry je velmi podobný dvoumotorovému stroji F/A-18 Hornet (rozpětí 12,3 metrů, délka 17,1 metrů).
Maximální dolet Su-75 je podle Rusů 2 800 kilometrů (1 740 mil) a lze ho dosáhnout bez přídavných nádrží. Letoun bude mít 11 pevných bodů pro zbraňové systémy - pět ve vnitřních zbraňových šachtách a čtyři na vnějších pylonech.

Výzbroj stealth stíhačky Su-75 Checkmate bude podobná jako u Su-57. Podle Jurije Slyusara může stíhačka Checkmate převzít celou řadu zbraní Su-57. To znamená bomby, střely vzduch-vzduch, střely vzduch-země, protilodní střely, systémy elektronického boje. Jurij Slyusar potvrdil, že pro boj zblízka bude mít stíhačka 30mm automatický kanón.

Su-75 Checkmate může být postaven v základní jednomístné verzi, dvoumístné verzi, volitelně pilotované verzi a bezpilotní verzi, stojí v tiskové zprávě. Ta také tvrdí, že práce na stroji začaly v roce 2016, což potvrzuje dřívější pozorování, že projekt mohl mít své kořeny v projektech LFI (lehký frontový stíhač) a PLIB (perspektivní lehký stíhací bombardér), nastíněných v dokumentech United Aircraft Corporation (UAC), dceřiné společnosti Rostecu.

Zatím ale nebyli oznámeni žádní zahraniční odběratelé Su-75, přestože reklamní kampaň zahrnovala četná prohlášení o zájmu ze strany zahraničních kupců. V tomto ohledu ale nebyla učiněna žádná oficiální oznámení ani nezávislá potvrzení prodeje strojů Su-75.

Zdroj: aerotime.aero, bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace