Autor fotografie: Boevaya mashina (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-14 Armata
Sériová výroba ruského tanku T-14 Armata může podle serveru Defence Blog nabrat další zpoždění a může být zahájena až v roce 2024.
Další zpoždění sériové výroby nejmodernějšího ruského tanku T-14 Armata? Podle serveru Defence Blog, který se odvolává na několik nejmenovaných zdrojů, může být zahájena sériová výroba Armat až v roce 2024. To by znamenalo další odklad o dva roky a je otázkou, zda bude i rok 2024 relevantním datem.
V létě SM přinesl informaci, že sériová výroba Armat by měla být zahájena již v roce 2022 a odvolával se při tom na slova ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který prohlásil s poměrně velkou dávkou jistoty tehdy pro agenturu TASS: ,,Státní zkoušky Armaty potrvají do příštího roku. Tank půjde do sériové výroby v roce 2022."
Ještě optimističtější předpoklad předestřel šéf Rostechu Sergej Čemezov, jenž v prosinci minulého roku prohlásil, že dodávky tanků ruské armádě začnou v roce 2021. V této souvislosti připomeňme, že náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko již dříve řekl, že počítá s dodávkou 132 sériových Armat na konec roku 2021.
Nutný odklad zahájení sériové výroby klíčového tankového projektu způsobily některé technické potíže, které se pojí se systémem řízení palby, jenž vykazuje nedostatky. Ty se ukázaly během nejnovějších testů vozidel.
Server Defence Blog v tomto směru neuvádí podrobnosti, co přesně způsobilo nedostatky v systému řízení palby, nicméně se lze domnívat, že se jedná o komplexní, především softwarový problém. Tím je kvalitní propojení systému situačního povědomí (Situational Awareness), detekce a identifikace cílů v módu ,,Hunter-Killer" propojení k jednotlivým členům osádky (schopnost převzetí funkce) a schopnost adekvátně měnit dle detekce cílů příslušný typ munice jako APFSDS, HEAT-FS, Air burst FE-Frag nebo protitanková řízená střela 3UBK21 Sprinter, případně volbu mezi kanonem a zbraňovou stanicí s kulometem 12,7 mm. Mechanické části, jako navádění zbraní na cíl nebo jejich stabililzace, by měly být vyřešeny.
Na druhou stranu je jasné, že odstranění zabere určitý čas, takže zahájení sériové výroby Armat již v roce 2022 se ukazuje víceméně jako nereálný předpoklad.
Zpoždění vývoje Armaty a nesplnění původních plánů vedlo Rusko k tomu, že se muselo v tomto směru ,,pojistit". Diverzifikovalo finanční zdroje a investovalo do modernizace starších tanků jako T-72, T-80 a T-90. Rusko tak momentálně ve značné míře spoléhá na tank T-90M, který byl byl osazen novým motorem, věží a vybavením, jež zahrnuje i poslední verzi reaktivního pancíře Relikt.
Tak jako se Su-57, tak i T-14 Armata potvrzují, že Rusko má obrovské vývojové, technické a vědecké kapacity, ale konečná realizace pravděpodobně drhne na administrativě, financích a s nimi spojenými vlivovými skupinámi, nebo přímo s korupcí. Snad se brzy Armata představí plně funkční, objektivně vzato se jedná o zajímavou technologii určující možný budoucí vývoj tankové techniky.
Zdroj: Defence Blog