foto: Ministerstvo obrany Ruské federace / Public domain /Tu-22M3
Ruská letecká základna Šajkovka je domovem strategického letectva Kremlu. A Tu-22M3 je schopen odpalovat střely s plochou dráhou letu Raduga Ch-22, které patří k nejnebezpečnějším zbraním Moskvy vůbec.
Podle globalsecurity.org se letecká základna Šajkovka nachází v západní části Kalužské oblasti, poblíž Smolenské a Brjanské oblasti, asi 200 km od hranic s Ukrajinou. je sídlem 52. pluku 22. gardové těžké bombardovací divize, která má k dispozici strategické bombardéry Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160. Tu-22M3 z této základny operovaly v Sýrii. Podle Newsweeku Tu-22M3 z Šajkovky vypálily střely s plochou dráhou letu Ch-22 na ukrajinské nákupní centrum Amstor v Kremenčuku 27. června 2022. Zahynulo 22 lidí a 59 jich bylo zraněno. Pilot jednoho z bombardérů byl v říjnu 2024 nalezen mrtvý v ruské vesnici Suponevo. Zřejmě operace GUR. Stejný pilot by měl být zodpovědný za smrt 46 lidí v Dnipru.
Letecká základna Šajkovka
Útok na Šajkovku provedly ukrajinské drony v noci na 31. března. Zdaleka se ovšem nejednalo o první atak tuto leteckou základnu. Defence Express zmiňuje jiný nálet UAV třeba v srpnu 2023. Ranvej letiště byla nedávno prodloužena na 3 000 metrů, Šajkovka byla postavena v roce 1937 a hrála významnou roli už za druhé světové války. Aktuálně je nejpodstatnější, že z ní operuje ruské strategické letectvo a přímo v areálu se plní palovem střely s plochou dráhou letu Ch-22. Prostory pro plnění střel podle satelitních snímků zveřejněných kybernetickou komunitou KyberBorošno po útoku ukrajinských UAV zmizely. Navíc byl podle militarnyi.com poškozen sklad s Ch-22.
Symbióza Raduga Ch-22 a Tu-22M3
Útoku na Šajkovku se mělo účastnit 24 ukrajinských UAV, mezi kterými se nepochybně nacházely i aktuálně nejnebezpečnější dálkové drony Kyjeva AN-196 Ljutyj s doletem až 2 000 kilometrů. Ch-22 je téměř šest tun vážící střela s plochou dráhou letu. Vzhledem ke hmotnosti je tedy nutné používat strategický bombardér Tu-22M3. Podle 19fortyfive.com se jedná o protilodní střelu navrženou tak, aby v trupu americké letadlové lodi udělala otvor 12 krát 5 metrů. Zároveň má Ch-22 vytvořit ohnivou bouři, která zničí vše uvnitř. Přesně to se stalo v ukrajinském nákupním centru Amstor.
Kreml využívá Raduga Ch-22 často
Kreml na Tu-22M3 používají Ch-22 poměrně pravidelně. Střely stojí za zničením největší ropné rafinerie na Ukrajině, řadou útoků na Charkov nebo i Kyjev. Střela je nepřesná a zároveň drahá, cena přesahuje podle anglické Wikipedie jeden milion dolarů, a Rusové jich před válkou měli k dispozici maximálně tři tisíce. Vývoj započal již na počátku šedesátých let se snahou nahradit klasické pumy při útocích na námořní cíle řízenými střelami dlouhého doletu. Zbraň byla vyvinuta sovětskou konstrukční kanceláří Raduga. Délka Ch-22 je téměř dvanáct metrů a hlavice sama váží jednu tunu. Dosah činí až tisíc kilometrů s maximálním dostupem 27 kilometrů.
![ipernity.com/doc/d-f [hat Suckr verlassen] / Flickr Ch-22](../images/textiky/nRuco_3436914897_0ff5073bbd_c.jpg)
Nebezpečná Raduga Ch-22
Navádění Radugy je inerciální společně s aktivním radarovým směrováním. Kruhová chyba činí 40 metrů. Hlavní předností střely je ovšem podle WPtech její rychlost. Ta činí až Mach 4,6, tedy přes 5 600 kilometrů za hodinu. Logicky je tedy pro ukrajinskou protivzdušnou obranu těžko zachytitelná s tím, že účinné jsou pouze Patrioty a francouzské systémy SAMP/T. Schopnost sestřelit Ch-22 Raduga by měly ještě mít S-300, jenže do těch už Kyjevu došla munice. Problém je přirozeně detekce. Rychlost a výška letu limituje pozemní radary a systémy AWACS Kyjev nemá. Alespoň prozatím.
Útok na Šajkovku nepřímým atakem na Tu-22M3
Na letišti Šajkovka využili Ukrajinci slabiny Ch-22 Raduga v tom, že raketové palivo střely je vysoce korozivní a je nutné ho plnit těsně před startem. Náplň raket se zřejmě podařilo zasáhnout a škody jsou dost velké. Jednak samotné střely, palivo a také zničení letištní infrastruktury. Zajímavé je, že ukrajinské drony zřejmě neútočili na přítomné strategické bombardéry. Celá operace ukazuje, jakým potížím čelí Kyjev s těmito střelami, asi podobně jako s FAB-3000. V každém případě by stále více opotřebené Tu-22M3 mohly mít k dispozici alespoň dočasně méně těchto nebezpečných raket.
Tagy