Samodestrukce britského námořnictva pokračuje, prodej HMS Ocean Brazílii

Samodestrukce britského námořnictva pokračuje, prodej HMS Ocean Brazílii
Autor fotografie: Crown Copyright|Popisek: HMS Ocean
21 / 02 / 2018, 18:00

Vláda Spojeného království potvrdila prodej vrtulníkové výsadkové lodi HMS Ocean do Brazílie za cenu pouhých 84 milionů liber (117 milionů USD).

Na základě smlouvy o prodeji, podepsané 19. února, převezme brazilské námořnictvo specializovanou vrtulníkovou výsadkovou loď o výtlaku 22 000 tun. Dohoda obou států zahrnuje i úpravy HMS Ocean, které mají být dokončeny společnostmi Babcock a BAE Systems před předáním Brazílii.

HMS Ocean

Loď HMS Ocean vstoupila do služby Royal Navy jako jediná loď své třídy roku 1998 a ve službách brtiské koruny uplula více než 450 000 námořních mil (833 400 km).

Psali jsme: V Kremlu praskají smíchy, britská Royal Navy se vrací k dělové výzbroji

Rozhodnutí o vyřazení lodi z provozu v roce 2018 bylo potvrzeno v Strategické obranné a bezpečnostní revizi z roku 2015 (SDSR15) a to i přes to, že v letech 2013-2014 loď podstoupila nákladné úpravy v hodnotě více než 60 miliónů liber.

Apache Attack Helicopter Takes Off from HMS Ocean

HMS Ocean dokončila své poslední nasazení v prosinci 2017 a bude formálně vyřazena z provozu v Devonportu na konci března.  Její roli mají v královském námořnictvu převzít nově budované giganty HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales, schopné údajně poskytnout i podporu obojživelných operací Royal Marines.

Psali jsme: Jaderné monstrum Admiral Nachimov podstupuje kompletní přestavbu

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku