Autor fotografie: Thomas Meneguin, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Letoun F-16
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si prakticky od začátku války s Ruskem přeje dodávku letounů F-16. Tento požadavek však slespoň prozatím smetl Washington ze stolu, ale i ostatní spojenci. Nicméně evropští lídři, britští premiéři Rishi Sunak a Mark Rutte, se vyslovili pro zformování širší mezinárodní koalice, která by pomohla Ukrajině nakonec získat zmíněné letouny.
Volodymyr Zelenskyj apeluje dlouhodobě na západní spojence a hlavně USA, aby Ukrajině dodaly letouny F-16. Nicméně Washington tento požadavek zatím odmítá splnit, a tak napadená země, která se již přes rok brání ruské invazi, dostává ,,drobné" v podobě starších stíhačů MiG-29 ještě ze sovětské éry.
Otázka tedy zní, jak dál, jestli zvýšit tlak Kyjeva na Washington, který může být v důsledku kontraproduktivní, nebo nechat jednat některé evropské lídry, kteří mohou a také sami chtějí pomoci nakonec F-16 pro Ukrajinu pořídit. Britští premiéři Rishi Sunak a Mark Rutte stojí u iniciativy, vzešlé z jednání na summitu Rady Evropy, která by má za cíl pro Ukrajinu stíhače F-16 získat, uvedl britský deník The Guardian. Oba přední evropští státníci se v tomto směru dohodli na tom, že se budou snažit vybudovat širší ,mezinárodní koalici, na jehož konci mají být uspokojeny Zelenského požadavky. Nejednalo by se jen o samotné F-16, ale také nezbytný výcvik pilotů a další přidružené vybavení.
Podle mluvčího Downing Street Maxe Blaina britský ministerský předseda Sunak v této souvislosti zopakoval své přesvědčení, že Ukrajina má patřit do NATO a západní spojenci mají zemi poskytnout materiální pomoc tak dlouho, aby mohla odrazit současné i budoucí ruské útoky, které začaly 24. února 2022 vojenským přepadem.
Zelenskyj hovořil se Sunakem o možném dodání stíhacích strojů západními spojenci na nedávné návštěvě Velké Británie. Britský předseda vlády prohlásil, že sama Velká Británie neplánuje dodat Ukrajině vlastní stíhače, jedná se například o Eurofighter Typhoon. Na druhé straně pak ostrovní království není ani uživatelem letounů F-16. Lze však vyvinout tlak na západní spojence a mluvit s nimi o možném dodání strojů F-16 pro Ukrajinu.
Nicméně je otázkou, zda se zmíněná iniciativa nemůže minout účinkem, protože řada provozovatelů stíhačů F-16 zatím není ochotná Ukrajině stroje poskytnout. Obávají se další eskalace konfliktu a odmítají dodávat Kyjevu zbraně, které jsou schopné zasáhnout ruské území. Zelenského snahám však může napomoci skutečnost, že podobně západní spojenci mluvili i na začátku války, totiž, že nechtějí Ukrajině poskytovat takové zbraňové systémy, které mohou zasáhnout ruské území, nicméně nakonec některé dodali, protože k eskalaci konfliktu stejně došlo a bude docházet zřejmě i dál. A samy západní země nevyloučily striktně možné dodání letounů F-16 Ukrajině v budoucnu.
I kdyby se iniciativa Rutteho se Sunakem nakonec nezdařila, Ukrajině by teoreticky mohlo samo v budoucnu Nizozemí dodat žádané stroje F-16. Nizozemí patří k provozovatelům stíhačů, kteří dříve objednávali tyto letouny ,,ve velkém". V případě Nizozemí začaly dodávky F-16 v roce 1979 a skončily v roce 1992. V počáteční fázi ,,země tulipánů" projevila zájem o 102 letounů, nicméně tato objednávka byla následována další, která zněla na počet 111 strojů. Tento stav samozřejmě za tři dekády doznal zásadní redukce, nicméně stále by mohly být F-16 převedeny na Ukrajinu, protože Nizozemí se orientuje především na letouny F-35.
Zdroj: The Guardian, Reuters