Autor fotografie: Qubadli Kenan / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Mil Mi-24
Egypt, Brazílie, Sýrie, Pákistán či Bělorusko. To jsou například země, kterým Rusko před lety prodalo zbraňové systémy či motory do vrtulníků. Vzhledem k tomu, že válka Rusko stejně jako Ukrajinu citelně vyčerpává, Moskva je chce odkoupit zpět, i když jsou třeba motory do vrtulníků již vyřazené.
Moskva řeší poměrně závažný problém, hodlá odkoupit ty materiály, které před lety prodala například Egyptu, Pákistánu, Brazílii či Bělorusku. Týká se to různých zbraňových systémů, munice, ale přednostně motorů do vrtulníků, VK-2500 či TV3-117. Spotřeba vojenského materiálu je na obou stranách enormní, což přirozeně vyčerpává obě znesvářené strany.
A Rusko se potýká v obecné rovině také s problémy, které se váží k exportu vojenského materiálu, jenž je na viditelnějším ústupu - v roce 2021 objem vývozu zbraňových systémů činil ještě 14,5 miliardy dolarů, v roce 2022 už jen 8 miliard dolarů.
Oblast, kterou řeší Rusko prioritně, jsou chybějící motorové jednotky do útočných vrtulníků. Ukrajincům se dařilo zvlášť na počátku konfliktu sestřelovat ruské vrtulníky, ale i v současné fázi konfliktu se daří likvidovat například stroje Ka-52 Alligator, ale i další. Obránci poslali k zemi od začátku války v únoru 2022 už několik stovek ruských vrtulníků. Proto má prioritní zájem o odkup zejména motorů Klimov TV3-117, které tvoří pohonné ústrojí již zmiňovaných Ka-52, dále Mil Mi-17 či Mil Mi-24, a rovněž Klimov VK-2500. Těmito motory jsou osazeny například vrtulníky Ka-50, Mil Mi-28 nebo Mi-171E.
Rusko je nuceno, možná paradoxně, po několika letech žádat zmíněné státy o zpětný odkup materiálu, který nyní samo urgentně potřebuje, ale který už dané země třeba v některých případech vyřadily. Nicméně deníku The Wall Street Journal (WSJ) mělo několik zdrojů uvést, že například Egypt už souhlasil s vrácením 150 motorů do ruských vrtulníků.
Egypt byl v letech 2018-2022 jedním ze tří největších odběratelů ruských zbraňových systémů. Rusko by mohlo Egyptu na oplátku odpustit část dluhu, které k Moskvě má, a bude dále pokračovat v dovozu pšenice do této země. Podle WSJ by se Moskvě měly motory vrátit již během měsíce.
Rusko také žádá o vrácení 4 vrtulníkových motorů po Pákistánu, 6 po Bělorusku a 12 po Brazílii, uvedl dále americký list. Bělorusko, jeden z největších ruských spojenců, už mělo též vyslovit souhlas. Není ovšem jisté, zda Brazílie, ale i další státy budou na ruskou žádost reflektovat. Vysocí představitelé ministerstva zahraničí měli údajně žádost zamítnout.
Moskva pak chce odkoupený materiál, například zbraňové systémy, použít na ukrajinském válčišti. Rusko se snaží o zpětný odkup již dříve prodaného vojenského materiálu v době, kdy prezident Vladimir Putin oznámil navyšování domácí výroby v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině.
Přestože byly na Rusko uvaleny v několika ,,balíčcích" sankce, i tak se přes prostředníky Moskva může dostávat k vojenskému materiálu, který potřebuje k dalšímu vedení války. Na druhé straně není jisté, zda Rusku všechny státy vrátí to, co si před několika roky samy od něj nakoupily. Brazílie je toho dokladem. Moskva tak v určitých případech bude muset ještě něco těmto zemím přislíbit.
Zdroj: GDC