Autor fotografie: Jerry Gunner / Flickr|Popisek: Storm Shadow na Panavia Tornado
Ve výčtu chybí sesterská střela SCALP-EG, francouzsko-britská Storm Shadow, jedná se o nejnebezpečnější rakety, jakými Kyjev disponuje a nepochybně je chce použít v odvetě za intenzivní útoky Rusů na ukrajinskou infrastrukturu.
Rozsáhlé útoky Rusů posledních dnů na ukrajinskou infrastrukturu vyvolaly zvýšený tlak Ukrajinců na povolení používání střel SCALP-EG, ATACMS a Storm Shadow v hlubších oblastech Ruska. Odveta za Kursk a útoky na ropné terminály se ze strany Moskvy dala čekat a celé dění je nepochybně součástí psychologické války, kdo déle vydrží. Zelenskyj se zjevně snaží přenést válku na území Ruska, aby oslabil pozici Vladimira Putina a ovlivnil ruské veřejné mínění. Nehledě na to, že útok v Kurské oblasti zřejmě posílil morálku bojujících ukrajinských vojáků.
Sestry SCALP-EG a Storm Shadow
Ukrajinská protivzdušná obrana dokáže sestřelit většinu střel a dronů útočících na infrastrukturu, ale má velké potíže především s balistickými raketami, které také díky větším náložím páchají největší škody. Ukrajina s touto situací krátkodobě nedokáže nic udělat, potřebovala by mnohem víc Patriotů a Iris-T. Takže se v odvetě chce stále více zaměřovat na cíle v Rusku, což vede k další eskalaci konfliktu. Vzhledem k tomu, že Kyjev nedisponuje vlastními kvalitními řízenými střelami, musí žádat o povolení k použití zbraní západní provenience.
SCALP-EG je prakticky francouzská sestra britské Storm Shadow. Jedná se o víceméně stejné střely, avšak jsou jinak pojmenované. Střela byla vyvíjena francouzským konglomerátem Matra a British Aerospace od roku 1994. Dnes ji vyrábí společnost MBDA s tím, že v provozu je od roku 2003. SCALP-EG je střela vzduch-země s plochou dráhou letu. Jsou zároveň vyvíjeny protilodní verze a střela země-země byla v roce 2022 instalována na francouzské jaderné útočné ponorky třídy Barracuda. Střely váží 1 300 kilogramů s konvenční hlavicí o váze 450 kilogramů. Rozpětí je poměrně velké a to tři metry. Pohon je podle Airforce Technology dán motorem Microturbo TRI 60-30, díky němuž střela dosahuje rychlosti Mach 0,8 a její dolet je 550 kilometrů, tedy o 250 km více než ATACMS.
Zbraň může být odpalována ze Saab Gripen, Mirage 2000, Eurofighter Typhoon, Rafale a Panavia Tornado. Ukrajinci je používají na speciálně upravených Su-24. Hlavice BROACH je tandemová, tedy se nejdříve počátečním výbuchem propálí třeba do bunkru a druhý výbuch zlikviduje vše uvnitř. Storm Shadow letí nízko po celou dobu a to díky inerciálnímu navádění pomocí GPS. Sleduje terén a reaguje na něj. Tím pádem je SCALP-EG velmi těžko zachytitelný. Navíc se jedná o raketu vystřel a zapomeň, takže neexistuje navádění v průběhu letu a tím pádem nejde rušit. Hlavice si zapamatuje infračervený záznam svého cíle, radarovou signaturu a řídí se podle fotky. Novější verze je schopná jednosměrně vyslat informace těsně před dopadem.
Storm Shadow, SCALP-EG a ATACMS jako kladiva na Rusko
Na konci letu raketa vystoupá do nadmořské výšky kvůli lepší identifikaci a vyšší kinetické energii při dopadu. Storm Shadow byly poprvé použity v Iráku 2003 britskými Tornady. SCALP-EG zase z Rafale v Libyi v roce 2011. Celkem 16 střel bylo použito v Sýrii proti ISIS a Saudská Arábie je vyslala proti povstalcům v Jemenu. K nejrozsáhlejšímu použití ovšem došlo na Ukrajině. Storm Shadow / SCALP-EG dodávají Kyjevu jak Britové, tak Francouzi. Rakety jsou instalovány na Su-24, kterým poskytují krytí MiG-29 a Su-27. Ukrajinci tvrdí, že mají se střelami 100% úspěšnost, zatímco Rusové to popírají a dokonce tvrdí, že se jedné rakety zmocnili téměř nepoškozené.
V pondělí 12. 6. 2023 zabila Storm Shadow generálmajora S. Gorjačeva v Záporožské oblasti. Ve středu 13. 9. 2023 zasáhla raketa ruskou ponorku Rostov na Donu a vážně ji poškodila. Další střely zlikvidovaly velkou výsadkovou loď třídy Ropucha. V pátek 22. 9. 2023 zásáhla SCALP-EG nebo Storm Shadow v Sevastopolu setkání velitelství Černomořské flotily a zabila nejméně 34 důstojníků. V úterý 26. 12. 2023 došlo ke zničení další výsadkové lodi Novočerkassk. Macron letos v květnu povolil používání SCALP-EG proti cílům v Rusku, které napadají Ukrajinu.
Podle WPtech aktuálně Kyjev intenzivně žádá o možnost použití ATACMS, SCALP-EG a Storm Shadow na ruském území. Jistě jde o odvetu za masivní útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu v posledních dnech. Kyjev ovšem neútočí v Rusku na civilní cíle a soustředí se na vojenská zařízení. Tedy by šlo o snahu zasahovat především letiště s Su-34, na kterých jsou FAB-3000, možná Tu-95MS, které v posledních dnech Moskva využívá. V každém případě by se jednalo o další eskalaci konfliktu.