Šéf podvýboru pro akvizice Řehounek o Říhovi: arogance, zamlžování a zbavování se odpovědnosti. „Nakreslil si novou pozici“?

Šéf podvýboru pro akvizice Řehounek o Říhovi: arogance, zamlžování a zbavování se odpovědnosti. „Nakreslil si novou pozici“?
Autor fotografie: fb Jana Řehounka|Popisek: Jan Řehounek (ANO)
09 / 02 / 2021, 11:00

Poslancům Výboru pro obranu jsme položili otázky týkající se nově ustavené Sekce právní a investic na Ministerstvu obrany a nové pozici náměstka pro Filipa Říhu, který do února 2020 vedl Sekci vyzbrojování a akvizic a ze své funkce odešel po řadě skandálů a při napjatých vztazích se členy sněmovního výboru. V čele Podvýboru pro akvizice MO stojí Jan Řehounek. Vládní poslanec si vůči staronovému náměstkovi ministra Metnara servítky nebere.

  • Do čela nové Sekce právní a investic usedl exnáměstek Říha spojený s několika úspěšně realizovanými zakázkami (například izraelské radary), ale také s velmi diskutabilními (navýšení ceny za VERA NG, modernizace tanků). Prakticky souběžně přichází informace o pokutě půl miliardy korun od ÚOHS za smlouvu na nákup vrtulníků, za kterou byl ze své pozice Říha odpovědný. Jak návrat Filipa Říhy do vysoké funkce hodnotíte?

Z pozice předsedy Podvýboru pro akvizice MO jsem se dlouho snažil najít systém komunikace s p. Říhou v době, kdy byl náměstkem ministra SVA (Sekce vyzbrojování a akvizic, pozn. red.). Bohužel, jeho arogantní přístup, zamlčování důležitých informaci a především zbavování se odpovědnosti za svá pochybení byla nejen pro mě, ale i pro všechny členy Výboru pro obranu (vzpomeňte také na vyjádření premiéra Babiše z února 2020), natolik závažná, že jsme uvítali konec p. Říhy.

Bohužel, nebylo to na dlouho. Nejdříve pozice v rámci kabinetu, později zákulisní informace, že si sám p. Říha "nakreslil" novou sekci a zaručené informace, že to bude on, kdo ji povede. Sám jsem se státního tajemníka na jednání Výboru pro obranu v prosinci 2020 ptal s konstatováním, že doufám (a podpořili mě i další členové Výboru pro obranu), že to jsou jistě pouze nepodložené informace a že se toto nechystá - bylo řečené, že určitě ne... realita je tedy pro mě velmi nemilým zklamáním!

  • Filip Říha měl historicky problém s komunikací se členy výboru (například při navýšení ceny za VERA NG v podstatě obvinil poslance, že si informaci nenašli sami). Členové výboru se naopak ohrazovali, že jim náměstek Říha nedodává pravdivé informace. Dokážete si představit další spolupráci výboru a nového náměstka?

Z mé předchozí odpovědi je jasné, že po velmi špatných zkušenostech s p. Říhou z doby v působení na SVA, to vidím velmi špatně! Pod nově vzniklou sekci spadá i legislativní odbor ministerstva - tedy odbor, který by měl zajišťovat změny legislativy a tedy jasnou linku na Poslaneckou sněmovnu. On má být tím, který bude předjednávat pro ministra podporu??? No, to fakt nevidím dobře...?!

  • Zaměření nové Sekce právní a investic se na první pohled v otázkách modernizace armády překrývá se Sekcí vyzbrojování a akvizic. Nadto je zřízená de facto desátá pozice náměstka na MO. Rozumíte potřebě navýšit počet zaměstnanců a náměstků, a přerozdělit téma armádních zakázek mezi více složek MO? Zřízení nové sekce působí z vnějšího pohledu spíše jako účelová snaha umístit konkrétního člověka zpět na vysoký post.

Systemizace, tedy změna organizační struktury, by měla odrážet potřeby daného úřadu ve vazbě na měnící se podmínky, ale hlavně požadavky "vnějšího či vnitřního světa". Důvody pro zřízení nové sekce - která vlastně jen sebrala odbory, případně oddělení či úseky, z jiných sekcí (kde fungovaly bez problémů) - většina členů Výboru pro obranu nevidí, státní tajemník na posledním jednání Výboru pro obranu dle mého neobhájil. Tedy nejen jméno p. Říhy, ale i vznik celé sekce nebyl dostatečně zdůvodněn. Myslím, že se u této věci můžeme dočkat ještě zajímavého pokračování.

Tagy článku