Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons|Popisek: R-175 (UNKV-03) bojový komunikační systém
Zapomeňte na selfies a fotky z bojiště. Ruská armáda nepovoluje smartphony ve snaze zabránit únikům citlivých informací. Putin vzkazuje, že chytré telefony mají zůstat doma, jak už vědí, i jedna fotka může mít fatální následky.
Ruská armáda se dlouhodobě snaží omezit používání smartphonů a dalších elektronických zařízení vojenským personálem. Takový problém není pro Rusko ojedinělý, i ostatní státy bojují s digitální bezpečností, ale v rámci vývoje války na Ukrajině, Rusko volá po urgentním rešení. Po několika incidentech, kdy vojáci neúmyslně odhalili své pozice na sociálních sítích, se Kreml rozhodl pro změnu přístupu. Odpovědí jsou přísná opatření a především velké tresty, které jsou v Rusku velice oblíbené. Tyto staronové podmínky napasovné na digitální realitu se snaží ošetřit legislativními opatřeními a prezidentskými dekrety. Oficiálně měly za cíl eliminovat rizika spojená s digitální špionáží a neúmyslnými úniky informací.
Jak to všechno začalo? Válka na Ukrajině a chytré telefony
V roce 2019 se několik ruských vojáků stalo neúmyslnými hvězdami sociálních sítí, když jejich příspěvky odhalily citlivé informace o přesunech vojsk. I přesto, že sociální sítě jako Instagram a facebook v rusku fungují pouze omezeně nebo vůbec. Ruská státní Duma reagovala rychle a přijala zákon zakazující používání smartphonů, tabletů a dalších zařízení schopných zaznamenávat nebo uchovávat data během služby, jak informoval web RadioFreeEurope/RadioLiberty. Rusko doufalo, že tento zákon zamezí neoprávněným únikům a ochrání integritu vojenských operací před zahraničními zpravodajskými službami a teroristickými organizacemi.
Prezident Vladimir Putin zákaz stvrdil dekretem v roce 2020, čímž dal jasně najevo, že jakékoli porušení bude tvrdě trestáno. Dekret výslovně zakazuje vojenskému personálu nosit zařízení, která by mohla přenášet data o poloze, zvukové záznamy nebo fotografie během služby.
Zákaz používání chytrých telefonů na frontě
Smartphony mohou neúmyslně vysílat data o poloze prostřednictvím geotaggingu, což je pro nepřátele doslova pozvánka k útoku. Fotografie a videa pořízená vojáky mohou odhalit klíčové detaily o vojenské technice a operacích. Jak uvedlo CNN, takové úniky byly již dříve využívány zahraničními zpravodajskými agenturami a analytiky k získání přehledu o aktivitách ruské armády. Legislativa také zakazuje vojákům zveřejňovat informace o jejich jednotkách a misích online. Ale není to jen o bezpečnosti, je to také snaha kontrolovat jaký narativ má válka a samotné Rusko, včetně image ruských ozbrojených sil.
Válka na Ukrajině a chytré telefony
Zákaz smartphonů je obzvláště důležitý v kontextu konfliktu na Ukrajině. Od anexe Krymu v roce 2014 je vojenská přítomnost Ruska pod intenzivním dohledem. Smartphony a sociální média často odhalily rozsah ruské angažovanosti prostřednictvím neúmyslných úniků. Jak popisuje RadioFreeEurope, geolokované fotografie a videa zveřejněná vojenským personálem byla použita jako důkaz k potvrzení přesunů ruských vojsk a přítomnosti ruské techniky v napadených oblastech. Ruští vojáci tak nechtěně odhalili své pozice prostřednictvím geotagovaných příspěvků na sociálních sítích, což umožnilo ukrajinským silám přesně určit jejich polohu a efektivněji koordinovat útoky.
Jedním z nejznámějších případů, kdy neuvážené používání mobilních telefonů vedlo k okamžitým následkům, byl útok na ruské jednotky v Makiivce na Ukrajině. Podle informací portálu BBC se tento incident odehrál na přelomu roku 2022 a 2023. V novoroční noci ruští vojáci masivně využívali své mobilní telefony k oslavám, což vedlo k neúmyslnému odhalení jejich přesné polohy. Ukrajinské síly, využívající signály z těchto telefonů, lokalizovaly budovu, kde byli vojáci ubytováni, a zahájily přesný raketový útok pomocí systémů HIMARS. Tento úder podle ruských zrpvá způsobil smrt 89ti ruským vojákům. Druhá strana trvdí, že se jednalo o stovky mrtvých. Podle ruských médií byla tato ztráta přímým důsledkem nedisciplinovaného používání mobilních telefonů. Incident vedl k okamžité reakci a přijetí přísnějších opatření ohledně používání elektronických zařízení v ruské armádě.
Podobné zákazy chytrých telefonů v jiných zemích
Rusko není jediné, kdo přistoupilo k takto drastickým opatřením. Armády po celém světě hledají rovnováhu mezi konektivitou a bezpečností. Tentopřístup zdůrazňuje rostoucí potřebu přísných opatření OPSEC v době, kdy lze informace snadno zachytit a šířit. V roce 2015 Turecko zakázalo používání smartphonů vojáky na základnách. Podobně, Čína v roce 2016 omezila, kde a kdy mohou vojáci používat své smartphony, zejména poté, co zjistili, že aplikace pro přivolání taxi shromažďují osobní data o poloze v okolí vojenských instalací, jak informoval web The Conversationalist. Indie zakázala používání čínských aplikací, jako jsou Weibo a WeChat, mezi vojáky rozmístěnými podél linie kontroly v Himalájích.
Spojené státy se také uchýlily k určitým omezením, například zákazem používání zařízení od čínských výrobců Huawei a ZTE na vojenských základnách po celém světě kvůli obavám o bezpečnost. Podle agentury UPI bylo americkým vojenským personálem zakázáno používat GPS funkce na osobních zařízeních během nasazení od roku 2018.