Sériová výroba tanků Armata se má rozběhnout v roce 2022, potvrdil ruský ministr průmyslu Manturov. Je to opravdu reálné?

Sériová výroba tanků Armata se má rozběhnout v roce 2022, potvrdil ruský ministr průmyslu Manturov. Je to opravdu reálné?
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-14 Armata
06 / 07 / 2021, 13:00

Dočká se Rusko konečně sériové výroby ve všech pádech skloňovaného tanku T-14 Armata? Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov prohlásil, že to bude už v roce 2022.

Rusko by mohlo v roce 2022 konečně dosáhnout významného mezníku. V tomto roce by se měla po mnoha odkladech rozběhnout sériová výroba nejmodernějších tanků T-14 Armata. ,,Státní zkoušky Armaty potrvají do příštího roku. Tank půjde do sériové výroby v roce 2022," prohlásil ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov pro agenturu TASS bez sdělení dalších podrobností.

armata

                                                T-14 Armata (Foto: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0) )

 

Nicméně Manturov již před rokem prohlásil, že dodávky tanků začnou právě v tomto roce, tedy 2021. Je tak potřeba jeho tvrzení brát s rezervou, protože řada odborných médií i vojenských expertů  rok 2022 považuje spíše za nereálný a přiklání se až k roku 2023. Je tedy možné, že by se sériová výroba opravdu zahájila už v příštím roce? Vyloučeno to samozřejmě není, může dojít na druhé straně k dalšímu zpoždění, jak to u velkých ruských projektů bývá obvyklé. Bude záležet na celé řadě faktorů. Vzhledem k tomu, že státní zkoušky potrvají do příštího roku, jak Manturov řekl, není nereálný rok 2022. Nevíme však, v jakém měsíci testování tanku skončí, jestli na začátku či na konci, takže k procesu zahájení sériové výroby může dojít i v roce 2023, nebo snad ještě později?

Ruská armáda měla každopádně mít první vyrobené sériové kusy již v roce 2019. Počítalo se s tím, že  armádu posílí 12 sériově vyrobených tanků Armata. Bylo však jasné, že takový cíl je vzhledem ke zpožděnému vývoji tanku a chronickým finančním důvodům nereálný a spíše zbožným přáním přáním, zvláště, když se v roce 2019 teprve rozbíhaly státní zkoušky nejmodernějšího ruského tanku. Ty se mimochodem neustále posouvaly. Harmonogram počítal s tím, že se rozběhnou už v roce 2016, ale nakonec začaly až o tři roky později.

Ruské ,,velikášství" však úplně na začátku kalkulovalo s ještě méně reálnými očekáváními, pro něž neexistovaly předpoklady - původně měla ruská armáda do roku 2020 odebrat 2 300 kusů Armaty, což dnes musí znít jako čisté ,,science-fiction".

Zpoždění vývoje Armaty a nesplnění původních plánů vedlo Rusko k tomu, že se muselo v tomto směru ,,pojistit". Diverzifikovalo finanční zdroje a investovalo do modernizace starších tanků jako T-72, T-80 a T-90. Rusko tak momentálně ve značné míře spoléhá na tank T-90M, který byl byl osazen novým motorem, věží a vybavením, jež zahrnuje i poslední verzi reaktivního pancíře Relikt.

Kombinace hlavního bojového tanku T-90M a Armaty pak může v budoucnu vytvořit velmi silnou údernou tankovou skupinu, kdy ruské ozbrojené síly budou schopny s minimálním počtem techniky dosáhnout maximálních výsledků. Použitelnost průlomových schopností tankových jednotek se potvrdila v konfliktu na Ukrajině.

 

Zdroj: TASS

 

Tagy článku