Severokorejci se snaží, předvedli vizuálně zdařilé kopie amerických UAV Global Hawk a Reaper

Severokorejci se snaží, předvedli vizuálně zdařilé kopie amerických UAV Global Hawk a Reaper
Autor fotografie: Kenyon Huber-Wilker / Flickr|Popisek: Dron RQ-4 Global Hawk
18 / 01 / 2024, 09:00

Severní Korea opět publikovala další fotografie svých nových průzkumných a útočných dronů Saetbyol-4 a Saetbyol-9. Podle odborníků sice velmi zdařile napodobila vzhled amerických UAV, ale stroje určitě nemohou mít stejné parametry jako RQ-4 Global Hawk a MQ-9 Reaper.

Na čínské sociální síti Weibo byly v pondělí 15. ledna 2024 zveřejněny nové fotografie již představených severokorejských dronů Saetbyol-4 a Saetbyol-9. Typ Saetbyol-4 by podle vyjádření Pchjongjangu měl být strategickým průzkumným dronem a Saetbyol-9 víceúčelovým útočným UAV. Oba drony byly veřejnosti představeny ve středu 26. července 2023 na Výstavě zbraní a vybavení 2023 pořádané severokorejským režimem. Na této přehlídce byli přítomni severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský ministr obrany Sergej Šojgu. 

Ten navštívil Pchjongjang z důvodu zintenzivnění budoucí vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi a nákupu severokorejské vojenské technologie, která by měla být použita ruskými silami na ukrajinské frontě. Podle webu NK news byly drony Saetbyol-4 a Saetbyol-9 pravděpodobně zkonstruovány na základě rozhodnutí stranického kongresu v lednu roku 2021, na němž Kim Čong-un přikázal armádě navrhnout průzkumná a útočná UAV s doletem 500 km. K oběma dronům Severní Korea dosud neposkytla žádné bližší informace. Konkrétní parametry strojů lze proto odovodit pouze z fotografií a televizních záběrů, které severokorejský režim pustil do veřejného prostoru.

 

Podle vzhledu obou severokorejských dronů se dá usuzovat, že jde o kopie amerických strojů RQ-4 Global Hawk a MQ-9 Reaper. Kromě vizuální podoby je ze zveřejněných fotografií patrné, že je dron Saetbyol-9 vybaven raketami, jež připomínají americké střely vzduch země AGM-114 Hellfire. Ty jsou běžně používány UAV MQ-9 Reaper. Podle jihokorejského vojenského analytického střediska Asan Institute se však z fotografií také zdá, že je severokorejský dron vybavený větším množstvím munice, než jeho americká předloha. 

Americký RQ-4 Global Hawk je bezpilotní letoun používaný americkou armádou již od konce 90. let minulého století. Toto UAV slouží pro průzkumné mise a je za jeden den schopné pořídit snímky o vysokém rozlišení z celkové plochy 100 000 km². Stroj může letět maximální rychlostí 574 km/h. Global Hawk byl použit na několika misích americké armády na Blízkém východě, ale přítomnost letounu byla zaznamenána také v rámci probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Ve svém vojenském arzenálu má toto UAV také Jižní Korea, což pravděpodobně vysvětluje, proč se Severní Korea pokusila o sestrojení jeho kopie.  

Dron MQ-9 Reaper je víceúčelovým UAV primárně určeným k útokům na mobiní pozemní cíle. Díky svým senzorům však může stejně jako RQ-4 Global Hawk sloužit pro průzkumné mise. Kromě výše zmíněných raket Hellfire je Reaper schopen nést také laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway a GBU-38 Joint Direct Attack Munition. UAV je poháněno jedním turbovrtulovým motorem Honeywell TPE331-10 o výkonu 671 kW, který je schopen stroj přivést až do maximální rychlosti 482 km/h. Běžná cestovní rychlost stroje se pohybuje oko 313 km/h. 

UAV MQ-9 Reaper

Podle analýzy Thomase Newdicka a Tylera Rogowaye z portálu The Drive i přes vizuální podobnost severokorejských a amerických dronů je velmi pravděpodobné, že neobsahují stejnou nebo alespoň srovnatelnou technologii. Především velmi dobré senzory, kompozitní struktura materiálu těla dronů, ale také technologie motorů, které jsou využity v rámci UAV RG-4 a MQ-9, jsou pro severokorejský režim a jeho špionážní systémy zatím naprostou neznámou. Teprve aktivní použití dronů při misích Severní Koreje proto ukáže opravdové schopnosti obou letounů. 

Také Joseph Dempsey z amerického International Institute for Strategic Studies se domnívá, že kvůli rozdílné technologii jsou vlastně severokorejské stroje velmi odlišnými UAV s jiným výkonem a možností doletu, než americké letouny. Také samotné příslušenství, jako třeba antény dronu Saetbyol-4 nemohou mít využití, protože Severní Korea nedisponuje stejnou technologií satelitní komunikace jako USA. Ve spojení s těmito skutečnostmi je proto důležitou otázkou, jak se specifikace amerických dronů dostala do rukou Severní Koreji. Jedním z možných zdrojů informací může být Írán, který v červnu roku 2019 zajal sestřelený americký RG-4 Global Hawk. Tato cesta však nevysvětluje napodobení dronu MQ-9 Reaper. 

Tagy článku

-->