Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Patriot PAC-3 MSE
Japonsko plánuje umístit systém protiraketové obrany země-vzduch Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) na dvou ostrovech v prefektuře Okinawa v očekávání možného odpálení severokorejské balistické střely. Hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno toto rozhodnutí potvrdil v pondělí 24. dubna 2023. Systém PAC-3 bude rozmístěn v táborech pozemních sil sebeobrany na ostrovech Ishigaki a Yonaguni.
Severní Korea 19. dubna 2023 oznámila, že Kim Čong-un nařídil vypuštění prvního vojenského průzkumného satelitu země. Toto oznámení vyvolalo obavy z možného vypuštění balistické rakety dlouhého doletu maskované jako vypuštění družice.
V reakci na to dal japonský ministr obrany Jasukazu Hamada pokyn japonským silám sebeobrany, aby se připravily na zachycení jakéhokoli objektu, který by mohl ohrozit území Japonska. Ačkoli na hlavním ostrově Okinawa jsou již rozmístěny čtyři systémy PAC-3, v souoostroví Sakishima, které zahrnují ostrovy Ishigaki a Yonaguni, žádný není.
Hamadova směrnice bude rovněž zahrnovat rozmístění torpédoborců námořních sil sebeobrany Aegis vybavených systémy Standard Missile-3 ve vodách kolem Japonska. Na Okinawě byla také rozmístěna bojová jednotka japonské armády, která má minimalizovat možné škody způsobené případnými padajícími úlomky raket. Podle The Japan Times má rozkaz pravděpodobně spíše uklidnit nervózní veřejnost.
V současné době mají japonské obranné síly ve službě šest jednotek protivzdušné obrany, které jsou vybaveny 24 bateriemi střel země-vzduch (SAM), včetně M902 Patriot PAC-3.
Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) je sofistikovaný systém obrany proti raketám země-vzduch (SAM) určený k zachycení a neutralizaci balistických raket krátkého a středního doletu, řízených střel a letadel. Systém PAC-3 vyvinula americká společnost Raytheon (součást Lockheed Martin) a jde o modernizaci dřívějších systémů Patriot.
Systém PAC-3 používá metodu "hit-to-kill", což znamená, že se při ničení cíle přímo střetává s cílem, a nespoléhá se na blízkou detonaci. Tato technika zvyšuje účinnost systému proti hrozbám, včetně těch, které jsou vybaveny protiopatřeními nebo klamnými prostředky.
Samotná střela PAC-3 je výrazně menší a pohyblivější než předchozí varianty a umožňuje nasazení 16 střel v jediném odpalovacím zařízení oproti čtyřem u dřívějších modelů. Tato zvýšená kapacita zvyšuje pokrytí prostoru a pravděpodobnost zachycení více cílů. Dosah střely je utajován, nicméně se odhaduje na přibližně 20 až 35 kilometrů pro hrozby typu balistických raket a až 50 kilometrů proti letounům a řízeným střelám.
Radar systému AN/MPQ-53 nebo AN/MPQ-65 je schopen sledovat a identifikovat více cílů současně. Radar navíc dokáže rozlišit skutečné hrozby od klamných cílů. Velitelská a řídicí složka systému PAC-3, řídicí stanoviště pro bojové nasazení (Engagement Control Station – ECS), řídí činnost systému a koordinuje ji s ostatními obrannými prostředky, aby bylo možné na zjištěné hrozby plynule reagovat. Dosah radaru je přibližně 100 km.
Zdroj: The Japan Times, armyrecognition.com