Autor fotografie: FMT / Public domain|Popisek: Kim Čong-un
V posledních dnech dochází k masivnějšímu nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině. Ti se potýkají s velkým množstvím těžkostí s tím, že Kremlu a Kimovi jsou jejich životy nepochybně úplně ukradené.
Na Ukrajině se aktuálně nachází něco mezi deseti a patnácti tisíci vojáků z nejtvrdší diktatury světa. Kim Čong-un je svému ruskému příteli Putinovi zřejmě poslal s tím, že se nikdy nevrátí. Kontingent těžko může zvrátit válku na Ukrajině, ale pokud by byly pravdivé spekulace o nasazení 100 000 severokorejských mužů, už by to zřejmě byl velký problém pro bránící se zemi. V každém případě Rusko se snaží pokud možno nasazení těchto vojáků skrýt. A zřejmě k tomu používá naprosto otřesné metody.
KN-23, M-1978 Koksan a Bulsae-4 jako Kimovy dary
Pomoc Kim Čong-una Putinovi je dlouhodobá, velmi rozsáhlá a v zásadě nastavuje zrcadlo režimu z Kremlu. Kim do Ruska zpočátku dodával jen dělostřeleckou munici a balistické střely KN-23. Těch bylo podle CNN již použito asi šedesát kusů proti bránící se Ukrajině. Jenže je provází značná poruchovost a nepřesnost, takže je zřejmě Moskva nevyužívá příliš mnoho. Jejich použití ovšem samo o sobě vypovídá o tom, že samotné Rusko má balistických střel na konflikt tak vysoké intenzity nedostatek. Další brzdou je strategická doktrína, kdy Kreml musí mít k dispozici značné množství zbraní proti NATO, Japonsku, ale i Číně.
Ještě více symptomatické je používání severokorejské dělostřelecké munice. Ta má stejné problémy jako KN-23, ale Rusko samo zřejmě trpí už prázdnícími se sklady 152mm granátů do svých houfnic a je nuceno používat ty korejské. Je třeba si uvědomit, že krok ke spolupráci s Kim Čong-unem byl pro Putina zcela zásadní. Ruský diktátor musel vědět, kam tím Rusko staví, a že mezinárodní dosah bude velmi velký. Ze spolupráce není nadšená ani Čína, která už v podstatě byla nejbližším spojencem Kima. Po KN-23 následovaly mobilní ATGM Bulsae, u kterých už byly zaznamenány první ztráty. Špatná situace kolem munice způsobila i nasazení samohybných houfnic M-1978 Koksan.
Jenže M-1978 Koksan má ráži 170 mm, tedy něco, co Rusové už velmi dávno nepoužívají. Opět se jedná o důkaz toho, jaké problémy Rusové s municí už zřejmě mají. Severní Korea si do těchto zbraní vyrábí munici dlouhá desetiletí a má jí na skladech nepochybně ohromné množství. Takže se na Ukrajinu přesunuly Koksany, aby se doplnila uvadající síla ruského dělostřelectva. Nakonec nasazení severokorejských vojáků také hovoří o tom, že Putin má nedostatek živé síly. S mobilizací se zásadně vyhýbá velkým ruským městům a dobrovolníci nebudou přicházet donekonečna. A zprávy o boji komunistických obětí v uniformách jsou opravdu dost šťavnaté.

Komplikace nasazení vojáků Severní Koreje
Putin chce naprosto zjevně kolem Severokorejců co nejvíce mlžit. Podle serveru Novinky.cz Zelenskyj prohlásil, že Rusové padlým vojákům pálí tváře, aby nebyla možná identifikace vojáka ze Severní Koreje. Kimovi otroci jsou nasazeni v Kurské oblasti a zprávy o počtech padlých se různí. Podle APnews.com jich už padlo a bylo zraněno několi set. BBC píše o třiceti zabitých během víkendu. Americký Army Times píše o jejich nasazení v okolí tří vesnic v Kurské oblasti, ze které se Rusové zatím marně snaží Ukrajince vytlačit. V každém případě je zde několik jasných faktorů. První videa z nasazení ukazovala útoky v rojnicích ve vysokém počtu. Korejci zřejmě navíc vůbec nebyli připraveni na drony, A byli jejich přítomností velmi překvapeni.
Je to celkem jednoduché. Jazyková bariéra musí být obrovská. Aktuálně už mají lidé z Jižní Koreje problém svým severním sousedům rozumět po více jak sedmdesáti letech rozdělení. Jazyk se mění. Drtivá většina Severokorejců nebude umět rusky. Pokud vůbec někdo. V zásadě jdou do boje naslepo. Díky počátečním ztrátám se už změnila taktika jejich nasazení. Podle Defence Express se začali shromažďovat již v menších skupinách po třiceti a do útoku jdou v maximálně šestičlenných družstvech. Příčina? Jednoduchá. Vytrvale snižovat stav ukrajinské munice. Ani se nepočítá s tím, že by něco dokázali.
Podle DE ruské úřady doma vydávají Kimovi vojáky za občany Burjatska, nepochybně ve snaze zakrýt skutečnost, že Rusko musí nasazovat cizí síly. Putin si není tolik jistý v kramflecích. Bojí se verbovat v Moskvě a Petrohradě. Nechce pochopitelně přiznat pravý stav věcí obyčejným Rusům a zjevně se již zcela zásadně spoléhá na to, že aktuálně definitivně prorazí ukrajinskou obranu, protože technika už mu dochází.