Severská chobotnice Omnipolu na obraně

Severská chobotnice Omnipolu na obraně
Autor: ŠJů (CC BY-SA 3.0) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Na_valech,_ministerstvo_obrany_(01).jpg
01 / 08 / 2018, 15:30

Za nákupy nevýhodných raketových kompletů RBS-70 NG od švédské firmy SAAB je na Ministerstvu obrany zodpovědný Tomáš Dvořáček, ředitel odboru vyzbrojování pozemních sil. Security magazín zmapoval vazby Dvořáčka jak na společnost Omnipol, která zprostředkovala starší typ RBS, tak i na společnost SAAB. Nejlepší představu o osobních vazbách Dvořáčka přináší jeho soukromý facebookový profil, kde nalezneme jak vazby na lidi z Omnipolu, tak i ze společnosti SAAB. Mezi jeho osobní přátele na FB patří Anders Gardberg, šéf pobočky SAAB ve Finsku, Petra Soukupová, ředitelka české pobočky SAAB Technologies, stejně jako klíčový poradce Omnipolu, Bohuslav Dvořák. SAAB ale jakékoliv vazby na Omnipol či Ministerstvo obrany dlouhodobě odmítá.

Tomáš Dvořáček v letech 2009 až 2013 působil jako přidělenec obrany ve Švédsku, Norsku a Finsku. Ze své severské mise si Dvořáček přinesl mimo jiné i řadu kontaktů. Na facebookové stránce Dvořáčka lze v jeho přátelích dohledat velmi široké kontakty na představitele firmy SAAB, a to buď přímo anebo zprostředkovaně. Mezi přátele Dvořáčka tak patří mimo jiné Anders Gardberg, ředitel regionální pobočky firmy SAAB ve Finsku, stejně jako Petra Soukupová, ředitelka pro marketing a prodej českého zastoupení Saab Technologies. Facebook je přitom platforma odrážející soukromé vazby, nikoliv ty profesní, jak to dělá například síť LinkedIn. S představiteli SAABu tak Dvořáčka pojí bližší vztahy než jen ty pracovní. 

psali jsme: Protiletadlové komplety od SAABu pro AČR zajímají Piráty. Poslanec Kolářík interpeloval Babiše

Security magazínu se podařilo dohledat i spojení mezi Dvořáčkem a společností Omnipol. Mezi facebookové přátele Dvořáčka pak mimo jiné patří i Bohuslav Dvořák, bývalý náměstek obrany pro vyzbrojování. Přátelství těchto dvou je zřejmě velmi silné, když to byl Dvořák, který si na sekci pro vyzbrojování dovedl Dvořáčka v době, kdy se tento stal bezprizorním po skončení ve funkci přidělence obrany. Dvořáček byl jmenován zástupcem na Dvořákem řízené sekci a po odchodu Dvořáka z Ministerstva obrany převzal funkci hlavního akvizičníka pro pozemní vojska. Nutno zdůraznit, že Dvořák z resortu odešel právě do Omnipolu, kde působí jako poradce a takto se i prezentuje na různých veřejných akcích, naposledy na 222. Žofínském fóru. Za Omnipol se účastní také řady dalších akcí. Pro Security magazín například společnost SAAB odmítla komentovat přítomnost obou pánů na svých vánočních večírcích v pražském hotelu Hilton.

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Dvořáček, který disponuje výše uvedenými vazbami, je přitom klíčovou osobou při zamýšleném nákupu protiletadlových kompletů. Ministerstvo obrany přitom manipuluje s daty při provádění marketingových studií, o čemž jsme už psali. Provedený průzkum trhu prostředků protivzdušné obrany kategorie VSHORAD (protivzdušná obrana na velmi krátkou vzdálenost) pozměnil některá technická data tak, aby se jako jediné možné řešení nabízely raketové komplety od SAABu, a to přestože vychází jednoznačně nejdráž.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace