Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?

Severská detektivka na MO ČR: Předražili Švédové RBS-70 NG?
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: protiletadlový systém RBS-70 NG
07 / 04 / 2018, 11:00

Na české Ministerstvo obrany byla v polovině března doručena nabídka švédské firmy SAAB na dodávku protiletadlového systému RBS-70 NG. V tichosti a bez zbytečného zveřejňování. Možná i proto, že částka navrhovaná Švédy překročila nákladový limit schválený vládou o celou pětinu.

Původní projekt schválený vládou ČR počítal s investicí ve výši 1,25 mld. Kč včetně DPH, cenová nabídka švédské firmy ale vyšplhala až na 1,5 mld Kč. Důvěryhodný zdroj blízký Sekci vyzbrojování MO prozradil, že členové komise byli po otevření obálky s cenovou nabídkou „šokováni“.

Nedodržení parametrů švédským dodavatelem by automaticky mělo znamenat vyřazení ze soutěže a výběr jiného uchazeče. Problém je v tom, že takový není, neboť ministerstvo obrany zadalo zakázku firmě SAAB napřímo, bez výběrového řízení.

Konkurence si stěžuje

Neobvyklý postup Ministerstva obrany neunikl pozornosti jiných možných dodavatelů. Evropský výrobce raket MBDA, spojující největší zbrojní podniky z Francie, Itálie a Velké Británie, zaslal dle zdroje ze Sekce vyzbrojování MO ministryni obrany dopis, ve kterém deklaroval, že je schopen dát podstatně výhodnější nabídku na o několik generací novější protiletadlový systém Mistral 3.

Není tedy jasné, proč ministerstvo zakázku zadalo bez výběrového řízení. Takový postup je legitimní pouze ve dvou případech: jedná- li se o jedinečný produkt urgentně potřebný pro obranu ČR, nebo pokud zbraň, srovnatelnou kvalitativně i cenově, nabízí domácí výrobce. Ani jedna z těchto podmínek naplněna nebyla.

V této souvislosti se nabízí odpověď v napojení švédského hráče na českou zprostředkovatelskou firmu Omnipol Richarda Hávy. Tento lobbista a dlouholetý přítel Miroslava Kalouska pomáhá firmě SAAB získávat armádní zakázky už přes patnáct let.

Příběh se bohužel opakuje

Již v roce 2004 zakoupilo ministerstvo od Omnipolu, který fungoval jako český prostředník švédského výrobce SAAB, 16 kusů protiletadlového systému předchozí generace RBS-70 v hodnotě jedné miliardy. Opět bez výběrového řízení.

Výhrady k nákupu měl tehdy Nejvyšší kontrolní úřad, zakázku zpochybňovaly i USA. Americká ambasáda v dopisu adresovaném tehdejšímu ministru Kuhnlovi žádala vysvětlení „proč se ministerstvo obrany odchýlilo od standardních akvizičních praktik NATO a EU a nenechalo mezinárodní podniky zbrojního průmyslu soutěžit o nejlepší řešení“. Zároveň varovala, že kontrakty mohou poškodit hodnověrnost českého systému zadávání vojenských zakázek, což se také stalo.

Nákup RBS-70 v roce 2004 byl tristní i z cenových důvodů: Třeba Thajsko a Venezuela zaplatily v devadesátých letech za jeden komplet RBS -70 v přepočtu 267 tisíc USD, zatímco Česko přišel jeden komplet na více než 2,7 miliónu USD.

Čtěte také: E15: Zakázky české armády kritizují USA

Je tedy šokující, že po více než deseti letech se pod taktovkou ministryně obrany Šlechtové severská detektivka o ´nezbytném´ nákupu protiletadlového systému RBS-70 opakuje.

Skandál se servisem Omnipolu

Hávův Omnipol není jen dodavatelem starší varianty RBS-70, ale i smluvní stranou u kontraktu na servis, a to přesto, že žádné servisní know-how a kapacity nemá. Jak se ukázalo, servisní služby byly několikanásobně předražené.

V roce 2017 vyšlo najevo, že za hodinu práce švédského technika si účtuje Omnipol 9510 korun. To je podle oslovených odborníků zhruba pěti až osminásobek běžné ceny špičkového leteckého technika v Evropě. Běžná sazba se pohybuje mezi 40-60 eury za hodinu, tedy v maximálním přepočtu 1500 Kč. Kam mizí zbývajících 8000 Kč, si lze snadno domyslet.

Čtěte také: Průšvih na obraně: za práci technika až deset tisíc na hodinu

Odborníci se navíc shodují, že obrana by servis veškeré techniky měla dělat doma a neměla by tak být v případě vojenského konfliktu odkázána na zahraniční firmy. Navíc pokud by vojenskou techniku servisovala česká firma, daňový poplatník by nemusel přispívat na provize zprostředkovatelských firem, jak je tomu právě u Omnipolu.

Security magazín požádal o stanovisko Omnipol, který redakci poskytl své vyjádření, jež v plném znění zveřejňujeme:

,,OMNIPOL nemá v projektu RSB-70NG žádný podíl. Do výběrového řízení jsme nebyli pozváni, AČR si nákup RSB-70NG řeší napřímo se švédskou společností SAAB. Smlouva o spolupráci mezi společnostmi OMNIPOL a SAAB vypršela.

Nabídková cena při nákupu RSB-70 byla zpracována a předložena v souladu se zadávacími podmínkami na Veřejnou zakázku MO ČR, tj. cena opravy byla stanovena jako součet materiálových nákladů a sazby za hodinovou práci. V hodinové ceně za práci vysoce specializovaného technika, kterých je k dispozici jen několik (tj. v sazbě pro nepředvídatelné opravy zjištěné při provádění servisních prohlídek) jsou alikvotně rozpočítány fixní náklady na materiálové plánování, inspekce, balení, skladování, pojištění, balení, záruky, a vzhledem k tomu, že jde o čtyřletou smlouvu, jsou tam zahrnuta kurzová rizika a očekávané inflační zvýšení cen.

Každý úkon, který byl u výrobce proveden, podléhal schvalovacímu procesu na MO ČR, které, v souladu s rámcovou smlouvou, poptávalo a schvalovalo každou opravu zvlášť.

V minulosti proběhla jednání o možnosti zřízení servisního střediska a byly nabízeny nezbytné testery a školení specialistů pro tuto vojenskou techniku v ČR, MO ČR od záměru upustilo, a to s ohledem na pořizovací náklady sofistikovaného střediska (náklady na nákup odpovídajícího zařízení na provádění kontrol a oprav, proškolení vlastního technického personálu) a možnosti rozpočtu MO ČR."

Dopadne Šlechtová jako Parkanová?

Dnes je na spadnutí další miliardová zakázka. Vyhrát ji má stejná firma a stejně jako před lety - bez výběrového řízení. Úsměvně dnes vypadá necelý rok staré vyjádření mluvčího ministerstva obrany pronesený v době skandálu s předraženým servisem: „V současné době, kdy je naplánována akvizice dalších kompletů RBS-70NG, ministr jasně rozhodl, že chce vidět možné alternativy“.

Záleží tedy na tom, jak se v současné situaci ministerstvo obrany zachová. Nestandardní přímé zadání by mělo být zrušeno a ministerstvo by mělo vypsat na nové protiletadlové systémy výběrové řízení. Není důvod proč tuto kategorii výzbroje nesoutěžit, zvlášť pokud mezi výrobci z členských států NATO existuje několik konkurentů, jejichž nabídka je srovnatelná a v soutěži pravděpodobně nabídnou výrazně lepší cenu.

Pokud ale bude ministryni Šlechtovou její vstřícnost vůči Švédům stále držet, mohla by dopadnout jako její předchůdkyně Vlasta Parkanová. Ta v současné době stojí před soudem za nákup letounů CASA. Je jí vytýkáno, že řádně neprověřila, zda nakupuje letouny za cenu v místě a čase obvyklou. Stejně jako se to dnes ministryně Šlechtová chystá udělat u protiletadlových systému RBS-70NG.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

-->