ShM vz.85 PRAM-S: automaticky nabíjený minomet na prodlouženém podvozku BVP-1

ShM vz.85 PRAM-S: automaticky nabíjený minomet na prodlouženém podvozku BVP-1
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0)|Popisek: ShM vz.85 PRAM-S
14 / 02 / 2019, 10:00

ShM vz.85 PRAM-S (Praporní Minomet - Samohybný) je automaticky nabíjeným minometem na prodlouženém podvozku BVP-1. Jednalo se o první prostředek tohoto druhu v tehdejším Československu.

Myšlenky na výrobu nového samohybného minometu spadají do 70. let, kdy se Československá lidová armáda (ČSLA) začala poohlížet po nové dělostřelecké výzbroji. Vzhledem k tomu, že by se jednalo o první prostředek tohoto druhu v rámci armády, začaly výzkumné práce v národním podniku Konštrukta Trenčín koncem 70. let, aby byly ověřeny technicko-taktické parametry budoucího minometu.

Samotný vývoj zbraně pak začal v roce 1980 ve zmíněném podniku Konštrukta Trenčín. V roce 1982 byly na světě dva prototypy. Prvních 12 kusů ověřovací série minometu vyrobil v roce 1990 podnik ZŤS Dubnica nad Váhom, v němž se například vyráběl i raketomet RM-70 GRAD, což byla mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň na podvozku Tatry 813. Naše armáda získala samohybným minometem vozidlo, jehož výhodou je především velká mobilita v terénu a vysoká rychlost střelby. 

PRAM-S je postaven na bázi prodlouženého podvozku BVP-1. Minomet je primárně určen k likvidaci živé síly nepřítele, ničení lehce pancéřovaných prostředků a lehkých polních krytů.

Posádku samohybného minometu, jehož hmotnost je necelých 16 tun, tvoří 4 muži. Maximální rychlost vozidla činí na silnici 63 km/h, v terénu 28 - 33 km/h, maximální rychlost při plavání je 7 km/h, dojezd vozidla je pak 550 km. Pohonnou jednotku zajišťuje kapalinou chlazený motor UTD-20. Pokud se bavíme o výzbroji vozidla, hlavní zbraň tvoří minomet ráže 120 mm, sekundární zbraní je kulomet NSV ráže 12,7 mm či protitankový raketový komplet 9K113 Konkurs a také zbraně posádky.

Protože se ověřovací série vyrobily na začátku 90. let, a blížil se rozpad Československa, bylo nutné po 1. 1. 1993 ,,spravedlivě" rozdělit i minomety PRAM-S. To se posléze stalo v poměru 2:1, což znamená, že česká armáda dostala 8 minometů a slovenská 4. Česká armáda má dodnes 8 kusů těchto samohybných minometů ve své výzbroji.

Na druhou stranu měl PRAM-S ,,smůlu" v tom, že jeho výroba už dále nepokračovala vzhledem k dohodám o snížení počtu konvenčních zbraní v Československu. I tak však představovalo vozidlo účinnou, a dnes ne úplně doceněnou zbraň, která ještě stále tvoří součást českého zbrojního arzenálu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace