Silné německé zastoupení na IDETu: Společnost Rheinmetall a KMW

Silné německé zastoupení na IDETu: Společnost Rheinmetall a KMW
Autor fotografie: Foto: redakce|Popisek: Lynx KF41
08 / 10 / 2021, 11:00

Letošního IDETu se účastní i přední německé zbrojní společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetall.

Mezinárodního veletrhu obranných a bezpečnostních technologií se účastní i německé zbrojní firmy KMW a Rheinmetall, které mají českému trhu co nabídnout. Rheinmetall je účastníkem největší armádní zakázky na 210 nových bojových vozidel pěchoty, který se před časem zúžil pouze na tři účastníky - BAE Systems, GDELS a právě Rheinmetall. Tato německá zbrojovka usiluje se svým BVP Lynx KF41 o náhradu dýchavičných vozidel BVP-2. 

Lynx KF41 je vozidlem, o němž se poměrně dost hovoří, ale je také v ČR vidět. Rheinmetall je ukázal už na bratislavském veletrhu IDEB či na letošních Dnech NATO. Pro firmy českého průmyslu se pak konala v Kopřivnici prezentace Lynxu v Kopřivnici a dynamickými ukázkami na polygonu. A Němci s Lynxem slaví významný úspěch v regionu střední Evropy - podařilo se uzavřít kontrakt s Maďarskem na dodávku celkem 218 obrněných vozidel Lynx KF41. Tento úspěch pak chce Rheinmetall napodobit i v českém tendru, který však nabral oproti původním plánům poměrně značné zpoždění a v předvečer parlamentních voleb zůstává otázkou, kdy bude kontrakt s vítězem podepsán.

Lynx KF41 se vyznačuje novou konstrukcí plně využívající soudobé technologie. Je to vozidlo vyhovující požadavkům AČR ve všech parametrech: Tříčlenná osádka a osmičlenný výsadek, rychlost na silnici až 70 km/h, pasivní i aktivní balistická ochrana, ochrana proti účinkům zbraní hromadného ničení. Vozidlo je ve variantě BVP vybaveno osádkovou věží LANCE osazenou plně stabilizovaným 30mm automatickým kanónem s kadencí 200 ran za minutu, koaxiálním kulometem a odpalovacím zařízením protitankových řízených střel.

Druhým silným ,,hráčem" na IDETu je pak společnost KMW. Firma je zejména známá výrobou tanku Leopard 2 včetně jeho nejnovější verze 2A7+. Německá firma dokázala opět oslovit maďarský trh a v roce 2018 byla signována smlouva na dodávku 44 tanků Leopard 2A7+. Součástí kontraktu pak bylo ujednání o dodávce 12 starších tanků Leopard 2A4 pro cvičné účely. Také Dánsko se rozhodlo pro pořízení německých tanků a bude mu dodáno rovněž 44 tanků Leopard 2. První tank obdržela dánská armáda v únoru 2020.

Verze 2A7+ pak na bojové pole přináší nové upgrady, které se především týkají ochrany tanku, výkonu a komfortu pro posádku či vylepšení jízdních vlastností. Vozidlo má modulární pancíř, je vhodné i pro boj v městském terénu. Tank je vybaven dálkově ovládanou stanicí FLW 200, primární zbraní je kanon L44/L55 s hladkým vývrtem ráže 120 mm. Může používat standardní munici NATO či programovatelnou tříštivotrhavou munici 120 mm. S vozidlem může být integrován také s kulomet ráže 7,62 mm, granátomet ráže 40 mm a dalšími zbraně.

Úspěchy v Maďarsku, Dánsku i dalších zemích se pak zároveň otevírá otázka možného pořízení tanků Leopard 2 do budoucna i pro českou armádu, pokud chce provozovat tato vozidla v delší časové perspektivě. Německé zastoupení na veletrhu IDET každopádně ukazuje na jasný a hmatatelný zájem zmíněných zbrojovek o český trh. 

Tagy článku