Sinajský poloostrov je noční můrou bezpečnostních složek, otevření Rafahu by byla pro Egypt sebevražda

Sinajský poloostrov je noční můrou bezpečnostních složek, otevření Rafahu by byla pro Egypt sebevražda
Autor fotografie: Laila El-Haddad|Popisek: Palestinští uprchlíci opuštějící Gazu v roce 2008
19 / 12 / 2023, 09:00

Přijetí palestinských uprchlíků by podle prezidenta Abdela Fattaha el-Sisiho Egypta mohlo opět rozpoutat nedávno ukončené povstání na Sinajském poloostrově. V Gaze je však většina obyvatel bez domova.

Od vypuknutí konfliktu mezi teroristickou organizací Hamás a Izraelem v říjnu bylo podle organizace starající se o palestinské uprchlíky UNRWA spadající pod OSN nuceno opustit svoje domovy asi 1,4 milionů obyvatel Pásma Gazy. Arabské státy a mezi nimi především přímí sousedé Izraele, tedy Egypt, Jordánsko a Libanon, jsou proto již více než dva měsíce vystaveni mezinárodní kritice, způsobené jejich odmítnutím těchto palestinských uprchlíků. 

Nejvíce kritizován je Egypt, který s Pásmem Gazy sdílí hraniční přechod Rafah. Na něm se každý den hromadí obrovské množství osob snažících se uprchnout před válečnou situací na bezpečnější Sinajský poloostrov. Egypt však do své země přijímá pouze uprchlíky s dvojím občanstvím nebo kriticky zraněné jedince, kterých by dosud mělo překročit hranice jen několik set. Prezident Egypta Abdel Fattah el-Sisi se v polovině října vyjádřil, že válka vedená s cílem porazit Hamás,  dle jeho názoru může vést k narušení míru v regionu. 

 

Na Sinajský poloostrov by totiž mohli přijít ozbrojenci z Gazy a podobně jako je tomu v případě Libanonu, začít útočit na Izrael. To by mohlo narušit vztahy mezi Egyptem a Izraelem, které trvají téměř 45 let. Na Sinaji byla až do ledna tohoto roku víceméně nejistá bezpečnostní situace kvůli zdejšímu povstání, které trvalo již od svržení egyptského prezidenta Mubaraka v roce 2011. Militantní skupiny působící na severovýchodě poloostrova složené z beduínských, palestinských, iráckých, libyjských a syrských bojovníků konaly teroristické útoky na egyptské i izraelské vojenské složky.

V roce 2013 byly odhaleny tunely mezi Gazou a Egyptem, které znamenaly přísun zbraní a radikálních palestinských militantů na Sinajský poloostrov. Bezpečnostní situace na Sinaji se začala opět zhoršovat a Egypt ve spojení s Palestinskou samosprávou proto přistoupili k razantnímu řešení. V roce 2015 zatopili tunely odpadní vodou a situace byla na čas vyřešena. Teprve v lednu tohoto roku prohlásil prezident Sisi, že terorismus na severu Sinaje byl vymýcen. 

Palestinci čekající u hraničního přechodu Rafah v roce 2011

Přísun 1,5 milionu velmi chudých a v některých případech radikálních uprchlíků by proto podle mínění Sisiho mohl znamenat obnovení bezpečnostního problému na Sinaji nebo případné otevření konfliktu mezi Izraelem a Egyptem. Podobný názor jako Egypt zastává také jordánská strana. Král Abudllah II. v souvislosti s vypuknutím konfliktu mezi Hamásem a Izraelem konstatoval, že nebudou přijati žádní uprchlíci v Jordánsku ani Egyptě.

Kromě podstatné bezpečnostní hrozby však také podle mínění egyptské a jordánské strany není přijetí uprchlíků možné ani z politických důvodů. Podle tiskové agentury Associated Press vycházejí představitelé Egypta a Jordánska z přesvědčení, že cílem izraelské pozemní operace je vypudit Palestinské obyvatelstvo mimo Gazu a zbavit je tak jejich požadavku samostatného státu. Tyto názory jsou součástí dlouhodobé kritické politické pozice arabských států vůči Izraeli. Ten tyto domněnky nepotvrdil. 

 

Tagy článku