Singapur zbrojí proti terorismu a Číně. Modernizace singapurské armády pokračuje rychlým tempem

Singapur zbrojí proti terorismu a Číně. Modernizace singapurské armády pokračuje rychlým tempem
Autor fotografie: Sgt. Eric Rutherford, Wikimedia Commons, volné dílo
01 / 07 / 2023, 13:00

Singapurské výdaje na obranu předpovídají do roku 2028 až 16 miliard dolarů, země modernizuje svou armádu.

Mezi faktory ovlivňující výdaje na obranu během daného období patří i pořízení zbraňových systémů. Výdaje Singapuru na obranu postupně rostou, jak modernizuje své vojenské schopnosti a možnosti, přičemž tato země jihovýchodní Asie plánuje zvýšit výdaje z 13,5 miliardy dolarů v roce 2024 na 16,3 miliardy dolarů v roce 2028, což představuje roční růst 4,7 %.

Podle nejnovější zprávy Singapore Defence Market Data 2023-2033 vynaložil Singapur značné zdroje na obranu kvůli vysoké úrovni teroristických hrozeb ze strany organizací, jako je Džamá islámíja napojená na Al-Káidu, a také zajištění schopnosti městského státu bránit se.

Mezi další faktory určující výdaje na obranu během sledovaného období patřilo pořízení vojenského materiálu, zahraniční výcvik ozbrojených sil včetně cvičení a účast v mezinárodních misích a operacích na pomoc při katastrofách, uvádí zpráva GlobalData. Tento stát navíc leží na severním okraji Singapurského průlivu, 113 km dlouhé námořní tranzitní trasy mezi Malackým průlivem na západě a Jihočínským mořem na východě. Singapurským průlivem ročně proplouvá kolem 100 000 komerčních plavidel, což z něj činí jeden z obchodních námořních kanálů na světě a klíčovou tepnu světového obchodu.

Singapurská modernizace armády pokračuje rychlým tempem. Letos v březnu získala singapurská společnost ST Engineering v odhadované hodnotě 1,2 miliardy dolarů kontrakt na stavbu víceúčelových bojových plavidel pro singapurské námořnictvo. Očekává se, že nová víceúčelová bojová plavidla nahradí stávající raketové korvety třídy Victory (MCV), které slouží od roku 1989.

S výtlakem kolem 700 tun jsou korvety třídy Victory vhodné pro operace v Singapurském průlivu a prostředí pobřežních oblastí země. Potenciální návrhy, které by tento typ nahradily, by mohly zahrnovat 1100tunová hlídková plavidla třídy Al Ofouq provozovaná Ománem, která postavila ST Marine, pobočka ST Engineering. Předpokládá se, že výdaje na hladinová plavidla, jako jsou korvety, dosáhnou do roku 2033 až 208 milionů dolarů, oproti 138 milionům dolarů v roce 2023.

V únoru letošního roku singapurské ministerstvo obrany (MINDEF) oznámilo záměr nakoupit dalších osm F-35B Joint Strike Fighters, které mají být zařazeny do letectva do konce desetiletí. Toto samozřejmě zvyšuje požadavky na výrobní kapacity Lockheed Martin. Toto rozhodnutí následovalo po dohodě o nákupu nejprve čtyř F-35B, která byla uzavřena v roce 2020. Od té doby získalo singapurské letectvo (RSAF) výhradní přístup k informacím a zařízením letounu, což jim umožnilo provádět další evaluaci této platformy. „Všechny tyto informace nám daly cenné poznatky (o F-35B),“ řekl ministr obrany Dr. Ng Eng Hen, který během svého projevu v jednání Výboru o obranném rozpočtu dne 24. února oznámil záměr pořízení dalších proudových letadel tohoto typu. Singapur se rozhodl, vzhledem k malému teritoriu pro F-35B Lightning II, jenž je variantou stíhačky Joint Strike Fighter pro námořní pěchotu a je vybaven technologií s možností vertikálního zdvihu a polohovatelnou tryskou motoru, která umožňuje vertikální přistání a krátký vzlet na daném letišti. F-35 je náhradou např. AV-8B Harrier II používaným USMC.

,,MINDEF a SAF (letectvo) dospěly k závěru, že F-35 je nejlepší volbou pro splnění našich obranných potřeb nyní i v budoucnu," řekl tehdy Dr. Ng.

F-35B nahradí dosluhující letouny F-16, které jsou v provozu od roku 1998 a od poloviny 30. let 20. století celosvětově zastarávají.

Ačkoli Singapur není teritoriálně rozsáhlý, udržuje si schopné ozbrojené síly k boji proti guerillám všeho druhu a obraně svých hranic proti regionálním rivalům. Podle zprávy GlobalData se očekává, že výdaje např. na obrněná vozidla do roku 2033 vzrostou na 68,9 milionů dolarů, z 34,6 milionů dolarů v roce 2023.

Při rozhodování o letectvu je nutno vnímat fakt, že Singapur vzhledem k teritoriu volil technologii VSTOL, v námořnictvu lodě s malým ponorem a v pozemních silách to budou vozidla s vysokou průchodivostí v tropickém prostředí. Nejedná se tedy o výrobce nebo politický vliv, ale o užitnou hodnotu. A již s invazí imperiálního Japonska během druhé světové války má Singapur zkušenost, jaká je jeho zranitelnost. S narůstající hrozbou terorismu a pirátství musí reagovat na dalších frontách.

Zdroj: globaldata.com, airforce-technology.com, reuters.com

Tagy článku

-->