Singapurské nejmodernější pásové BVP – Hunter (bezosádková věž, osmičlenný výsadek)

Singapurské nejmodernější pásové BVP – Hunter (bezosádková věž, osmičlenný výsadek)
18 / 06 / 2019, 10:00

Ozbrojené síly Singapuru v úterý 11. června uvedly nejnovější obrněné vozidlo své výzbroje, od něhož si slibují, že bude silnější, rychlejší, bezpečnější a více smrtící než jeho předchůdci. Jde o pásové obrněné bojové vozidlo Hunter, které je první plně digitalizovanou armádní platformou, jež nahradí dosluhující obrněné transportéry amerického původu M113, resp. na jejich základě postavená bojová vozidla pěchoty, jež jsou ve službě od 70. let, a doplní relativně moderní vozidla Bionix domácí provenience.

Singapurský ministr obrany Eng Hen řekl, že "Hunter nahradí M113 Ultra a představuje významný krok vpřed ve všech oblastech. Má větší palebnou sílu, pohyblivost a ochranu. Flotila vozidel Hunter bude vyžadovat menší obsluhu, ale bude výkonnější díky využití pokročilých technologií."

Obrněná pásová vozidla M113 nasazují singapurské ozbrojené síly ve dvou hlavních variantách. Jednak jde o bojové vozidlo pěchoty M113A2 Ultra, které jsou modernizovanou verzí M113A1, od níž se liší především silnější výzbrojí. Vozidlo tak může být vybaveno buď věží se 40mm automatickým granátometem a těžkým kulometem, anebo, a už to je zajímavé v kontextu českých diskusí o BVP, dálkově řízenou zbraňovou stanicí od izraelské společnosti Rafael s 25mm automatickým kanónem M242 Bushmaster. Druhou variantou je pak M113A2 Ultra Mechanised Igla - vozidlo, které nese šest střel země-vzduch Igla pro plnění úkolů protivzdušné obrany krátkého dosahu.

Část singapurských vozidel M113 je již od konce 90. let nahrazována ve službě vozidlem domácí konstrukce Bionix v několika různých variantách, především jako bojové vozidlo pěchoty Bionix 25 vyzbrojené 25mm kanónem v osádkové věži (a v tom případě veze 7 vojáků) nebo Bionix 40/50, což je obrněný transportér s 40mm granátometem (a tato verze uveze až 11 vojáků), a také modernizovaná varianta Bionix II z roku 2006, spolu s řadou specializovaných vozidel.

Nové vozidlo Hunter bylo vyvinuto společnostmi Defence Science and Technology Agency a ST Engineering, a vyznačuje se především plnou digitalizací, a systémem Artemis (Army Tactical Engagement and Informaton System). Je vyzbrojeno 30mm kanónem v bezosádkové věži, protitankovými řízenými střelami, koaxiálním kulometem a vrhači kouřových granátů. Může nést pozemní i vzdušné dálkově ovládané prostředky průzkumu. A může vézt až osm vojáků. Otázkou je úroveň pasivní ochrany, protože technologiemi našlapané vozidlo dosahuje bojové hmotnosti jen necelých 30 tun, což je o 10-20 tun méně než je u nejnovějších evropských modelů běžné; uváděná nejvyšší rychlost vozidla je pro pásové BVP standardní, tedy 70 km/h.

Velitel a střelec mají pro ovládání vozidla v integrovaném bojovém kokpitu k dispozici stejné prostředky, a mohou se vzájemně doplnit a nahradit, a využít mj. systém pro automatické vyhledávání a sledování cílů. Velitel vozidla může rovněž vozidlo řídit. Převážení vojáci mají přehled o situaci kolem vozidla díky množství kamer, které snímají okolí a umožňují denní i noční pozorování. Vozidlo je vybaveno laserovým výstražným systémem upozorňujícím na zaměření protivníkem. Zajímavým prvkem jsou osádce i převáženému výsadku dosažitelná tlačítka pro nouzové zastavení vozidla i pohybu věže. Kromě dalších je vozidlo vybaveno systémem HUMS, který monitoruje jeho technický stav.

Během představení vozidla médiím zazněla otázka týkající se kybernetické bezpečnosti vozidla – podle Williama Peha, ředitele celého programu, byl právě na ni kladen velký důraz. První jednotkou, která nové Huntery dostane, bude 42. prapor Singapurského obrněného pluku. Budou nasazovány společně s hlavními bojovými tanky Leopard 2 v singapurské domácí verzi 2SG, jichž je ve výzbroji singapurské armády, v síle přes 70 tisíc mužů, na 170. Vozidel M113 má armáda asi 720, a vozidel Bionix 25, 40/50 a II celkem asi 800.

Tagy článku