Situace ve VOP CZ je výsledkem personální politiky ministryně Černochové. Špok neměl být nikdy jmenován, říká předseda výboru Metnar

Situace ve VOP CZ je výsledkem personální politiky ministryně Černochové. Špok neměl být nikdy jmenován, říká předseda výboru Metnar
Autor fotografie: Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Lubomír Metnar (ANO)
18 / 12 / 2023, 10:30

VOP CZ byl zřízen za účelem zajištění požadavků AČR a bezpečnosti dodávek, „dle mého názoru by měl proběhnout hloubkový procesní a personální audit a na základě výsledků učinit kroky ke stabilizaci a případné restrukturalizaci,“ říká k situaci ve státním podniku exministr obrany a předseda Výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO).

Souhlasíte s rozhodnutím ministryně obrany Jany Černochové odvolat ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka? Jak hodnotíte podle dosavadních informací jeho výsledky ve vedení podniku?

Do čela strategického státního podniku VOP CZ neměl být nikdy jmenován. Opakovaně jsem na toto upozorňoval a poukazoval na situaci, do které se VOP CZ dostal v roce 2019 pod vedením Marka Špoka, kterého jsem následně odvolal. Pod jeho vedením se podnik dostal do tak špatné situace, že neměl na výplaty pro zaměstnance. Ze situace, v jaké podnik byl, trvalo novému vedení přes dva roky, než se mu podařilo otočit směr a vyvést VOP CZ z červených čísel. Tedy důvodem opětovného instalování tohoto ředitele nemohla být jeho dobrá práce, a toto jsou výsledky personální politiky ministryně obrany.

Ministryně obrany Jana Černochová na 35. schůzi výboru uvedla, že projekt CV90 a další vyžadují ekonomicky a personálně stabilní podnik. Projekt CV90 ovšem již běží. Lze doufat ve stabilizaci podniku v žádoucím časovém horizontu? 

Na Výboru pro obranu padla spousta otázek, ale odpovědí jsme se dočkali pouze na malou část z nich. Ministerstvo obrany čeká na výsledky kontroly, kterou do podniku poslalo. Jsem zvědav na výsledky této kontroly. Bude mne zajímat, kdy a jakým způsobem dojde ke stabilizaci podniku, a to zvláště v době dlouhodobé expanze zbrojního sektoru.

VOP CZ se po loňském nepatrném zisku podle informací, které zazněly na výboru, opět propadne do mnohamilionové ztráty. Ministryně obrany rovněž zmínila přetrvávající nervozitu mezi zaměstnanci státního podniku. Zmíněna byla potřeba změn, restrukturalizace. Můžete obecně naznačit svou představu, jak by měl podnik nadále fungovat?

Dle mého názoru by měl proběhnout hloubkový procesní a personální audit a na základě výsledků učinit kroky ke stabilizaci a případné restrukturalizaci, aby mohl podnik plnit svoji funkci a to nejen ve vztahu k projektu CV90, ale aby celkově naplnil účel ke kterému byl tento podnik zřízen, tedy za účelem zajištění požadavků AČR a bezpečnosti dodávek.

Očekáváte, že na konci ledna 2024, kdy by měl být k dispozici výstup z probíhající veřejnosprávní kontroly ve VOP CZ, dostanete odpovědi na všechny otázky, které k tématu na výboru zazněly? Specificky například o roli pana náměstka Šulce v cenotvorbě na dílenská vozidla v rámci zakázky na CV90?

Samozřejmě očekávám, že Výbor pro obranu dostane všechny odpovědi na otázky, které při projednávání tohoto bodu zazněly a budeme seznámeni s konkrétními závěry, a rovněž konkrétními kroky vedoucími ke stabilizaci tohoto státního podniku.

Tagy článku