Školáci na Zlínsku se připravovali na mimořádné situace v rámci projektu POKOS

Školáci na Zlínsku se připravovali na mimořádné situace v rámci projektu POKOS
Autor fotografie: Foto: Daniela Hölzelová, OK MO|Popisek: Z projektu POKOS
06 / 12 / 2022, 17:00

Na konci listopadu vystřídali vojáci za katedrou učitele ve Zlínském kraji. Sice tu není dislokována žádná vojenská posádka, ale děti na školách o projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS) ochuzeny nebyly. Mohly se tak společně s příslušníky 7. mechanizované brigády a Krajského vojenského velitelství Zlín připravit na mimořádné situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat. Studenti Střední zdravotnické školy v Kroměříži a žáci se Základní školy v Morkovicích se tak naučili, jak správně poskytnout první pomoc nebo jaké improvizované prostředky ochrany použít při úniku chemických látek.

„Obrana státu se týká všech občanů České republiky. Prostřednictvím projektu POKOS chceme zvýšit povědomí dospívající mládeže o tom, že obrana státu není pouze záležitostí ozbrojených sil a profesionálních vojáků. Branná povinnost totiž nevymizela v souvislosti s profesionalizací české armády,“ vysvětlila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

„Kvůli covidu jsme museli tento projekt ve Zlínském kraji několikrát přesunout. Vždy, když se blížil domluvený termín, se školy zavřely,“ pokračovala Hölzelová a dodala: „Letos jsme školám nabídli program rozšířený o účast krajského vojenského velitelství a to se nám výborně osvědčilo.“

Sportovní aktivity děti nadchly

„Vojáci Krajského vojenského velitelství Zlín zabezpečili stanoviště překážkové dráhy. Ta představuje nejen zábavný a zajímavý prvek projektových dní, ale je pro žáky přínosem. Nenásilnou formou rozvíjí různé druhy pohybu, podporuje jejich mrštnost a obratnost,“ shrnula kapitánka Petra Čechová přínos projektu a potvrdila tak, že pohyb děti mimořádně bavil: „Úplně nejvíc je snad nadchlo přetahování lanem, to v nich probudilo soutěživého ducha, když mohly změřit své síly dívky proti chlapcům.“

Vojenští zdravotníci mají specifické zkušenosti

Zvláštní pozornost si zasloužila prezentace vojenského zdravotnictví na Střední zdravotnické škole v Kroměříži. Budoucí sestřičky a bratři i jejich pedagogové sledovali velmi pozorně ukázky z ošetřování zraněných v poli. „Například pánevní pás – to je pomůcka, která snadno zachrání život. Stažením pásu a svázáním končetin k sobě lze zabránit vykrvácení při vnitřním zranění, zmenší se prostor malé pánve a krev má tak méně místa, kam se rozlít,“ předávala své zkušenosti zdravotnice obvaziště přáslavického 73. mechanizovaného praporu, nadrotmistryně Hana Tylová.

Vojáci posilují Policii ČR při ochraně hranic

V Morkovicích začal program pro celý druhý stupeň přednáškou v místní Sokolovně. Během ní se děti mimo jiné dozvěděly, jak armáda pomáhá v různých krizových situacích. V současné chvíli například chrání společně s policisty hranice se Slovenskem kvůli zvýšené migraci především syrských uprchlíků. V době pandemie covid – 19 pomáhali vojáci v nemocnicích, domovech pro seniory či očkovacích centrech. Zasahovali také při požáru v Českém Švýcarsku nebo byli nasazeni s potřebnou technikou k likvidaci následků po tornádu na jižní Moravě a vichřici v Ústeckém kraji.

 

Autor: Eva Zítková, OK MO

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace