,,Skutek utek". Metnar slíbil poslancům expertní tým na kontrolu modernizace T-72. Nestalo se tak

,,Skutek utek&quote;. Metnar slíbil poslancům expertní tým na kontrolu modernizace T-72. Nestalo se tak
Autor: vop.cz|Popisek: T-72
05 / 05 / 2020, 18:00

V polovině února se na úkor kauzy nákupu předražených pasivních sledovacích systémů VERA NG upozadily další akviziční a modernizační projekty Ministerstva obrany. Problematickým se ukázalo zejména pořízení mobilních rušiček, modernizace vrtulníků Mi-171Š a tanků T-72M4 CZ, kde se měla v obou případech navyšovat cena. Po četné kritice slíbil L. Metnar sestavit expertní tým, nicméně ,,skutek utek".

V bouřlivé atmosféře a po kritice z vlastních řad byl nucen Metnar nalézt „hromosvod“ kterým se stal odvolaný náměstek pro akvizice Filip Říha. Jedním z problémů výše zmíněných zakázek byla forma jejich kontroly: ve zkratce řečeno - odpovědní kontrolovali sami sebe, kozel zahradníkem. Ministr Metnar tehdy v únoru veřejně poslancům slíbil sestavit expertní tým a zakázky detailně přezkoumat. Nestalo se tak.

"Vyhovím poslancům a sestavím nezávislý expertní tým a znovu to přezkoumáme." Tak reagoval v únoru Lubomír Metnar na pochybnosti kolem ceny modernizace tanků T-72M4 CZ. Zakázka původně počítala se sumou 908 milionů korun, ale vyšplhala se na dvojnásobek. Jeho slova tehdy uvítala mj. předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS): "Pan ministr pochopil, že je zapotřebí udělat v těch věcech pořádek a nastolil novou metodiku."

Téma v průběhu března a dubna ustoupilo poněkud do pozadí a bylo překryto naléhavými událostmi spojenými s pandemií COVID-19. Zeptali jsme se tedy Ministerstva obrany, zda byl slibovaný expertní tým sestaven a zakázka přezkoumána, případně s jakým výsledkem.

"Protože Ministerstvo obrany obnovilo proces vyjednávání s dodavatelem, nebyl k předmětné zakázce jmenován expertní tým. K opětovnému zahájení vyjednávání však byla určena nová komise zadavatele. Výsledky budou známy až po ukončení vyjednávání a předložení materiálu na jednání Kolegia ministra obrany k odsouhlasení. Materiál bude obsahovat komplexní informaci, včetně návrhu smlouvy a ceny na provedení technického zhodnocení tanku." Snahou Ministerstva obrany ČR je podle odpovědi snížit rizika projektu a cenu tak, aby byla modernizace tanku T-72M4 CZ realizována "v plánovaném čase, s plánovanými náklady a požadované kvalitě, uvedlo Ministerstvo obrany v reakci. Na doplňující dotaz redakce SM „zda plánovanými náklady má ministerstvo na mysli původní cenu,“ odpovědělo kladně: 1,098 mld Kč včetně DPH.Výsledky očekává resort v létě. K žádnému přezkoumání původního postupu nicméně nedošlo. Velkorysá zakázka pro státní podnik VOP sice dosáhne původně plánované částky (pokud ministerstvo v procesu vyjednávání uspěje) a nebude dvojnásobná, ale nevznikne nezávislé posouzení podivného postupu z přelomu roku a zdvojnásobení ceny. Změnily se tehdy armádní požadavky na způsob modernizace tanků a v důsledku ministerské zadání pro VOP? Zřejmě nikoli, protože toto patrně jediné přijatelné zdůvodnění nezaznělo. Co se tedy stalo? Podobně jako v případě DPET někdo na ministerstvu počítal s mnoho let starými cenami? Nevíme.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace