Skutek utek: Ruské jaderné zbraně do Běloruska zatím nedorazily. Lukašenkova nemoc jako možný důvod

Skutek utek: Ruské jaderné zbraně do Běloruska zatím nedorazily. Lukašenkova nemoc jako možný důvod
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Jaderná raketa Topol
17 / 05 / 2023, 11:30

Zatímco vůdci Ruska a Běloruska demonstrují navenek své spojenectví pořádáním hokejové obdoby mistrovství světa o dvou týmech, avizovaná dodávka taktických jaderných na běloruské území zbraní vázne.

„Na území Běloruska zatím nebyly rozmístěny taktické jaderné zbraně, které měly být přivezeny z Ruska,“ tuto informaci uvedl stálý zástupce Běloruska v OSN Valentin Rybakov během debaty na půdě organizace. Podle diplomata oznámení o rozmístění taktických jaderných zbraní v Běloruské republice je především jen prohlášením.

„Pokud bude v této oblasti přijato nějaké rozhodnutí, bude to podle něho „rozhodnutí vlády Běloruska, nikoli jiného státu,“ uzavřel Rybakov. 

Připomeňme, že 25. března ruský prezident Vladimir Putin veřejně oznámil, že Bělorusko do července nasadí taktické jaderné zbraně, a také upravil své vlastní jaderné plány s americkým rozmístěním svých zbraní v Evropě. Rozhodnutí o rozmístění taktických jaderných zbraní - tedy těch, které mají relativně krátký dolet a v porovnání s těmi strategickými menší rozsah - kritizoval Západ. Bělorusko hraničí s Litvou, Lotyšskem a Polskem, tedy trojicí zemí, které jsou členy Evropské unie i Severoatlantické aliance. 

Lukašenko chce víc 

Běloruský prezident se však nespokojil s přesunem taktických jaderných zbraní, ale trvá na strategických, které mají delší dolet a jsou schopny nést větší nálož. ,,Bude to nutné, Putin a já se rozhodneme a zavedeme zde strategické jaderné zbraně. A oni to musí pochopit, ti bastardi, kteří jsou dnes v zahraničí a snaží se nás podkopat zevnitř i zvenčí. Nezastavíme se před ničím, budeme bránit naše země, naše státy a naše národy," uvedl v minulosti Lukašenko. Přestože má Rusko na dodávku čas až do července, existují reálné důvody, že se tak nestane. Tím hlavním může být zdravotní stav běloruského diktátora.  

Vážná nemoc?

Lukašenko nepůsobí na veřejnosti dobrým zdravotním stavem, což potvrdil i Kreml. Po absolvování oslav ke Dni vítězství 9. května se Lukašenko následně v neděli poprvé po 29 letech neobjevil na každoroční ceremonii k poctě státní vlajky v Minsku. Lukašenko podle listu The Moscow Times den před tím navštívil kliniku na předměstí hlavního města, kterou využívají nejvyšší představitelé země. Opoziční server Naša Niva si z fotek povšiml, že Lukašenko má na snímcích ovázanou druhou ruku než na oslavách v Moskvě, což podle portálu patrně svědčí o tom, že musí být pravidelně napojen na kapačky. 

O zdravotním stavu diktátora Lukašenka koluje mnoho zvěstí. ,,Pro nás to znamená jediné: měli bychom být připraveni na jakýkoliv scénář. Připraveni obrátit Bělorusko na cestu k demokracii a zabránit Rusku v zasahování,“ napsala v pondělí na Twitteru opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.   

 

Zdroj: OSN, Evropská pravda, The Moscow Times

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.