foto: Mil.in.ua / Public domain/Sky Sentinel
Nepřetržitý provoz a zapojení umělé inteligence, to je ukrajinský systém PVO Sky Sentinel. Akutní odpověď na stupňující se útoky ruských dálkových dronů Šáhid-136.
V noci na neděli 25. května použil Kreml při útocích na ukrajinskou infrastrukturu přes tři sta dronů Šáhid-136 a 69 raket. Rusové Šáhid-136 již po několikáté inovovali, systémy mají zvýšenou rychlost a útočí z větší výšky, čímž se minimálně částečně vyhýbají rušení. Moskva drony navíc více koncentruje na jedno místo, čímž zvyšuje pravděpodobnost toho, že UAV prorazí protivzdušnou obranu (PVO). Informace o tom, že drony mají vysokou úroveň umělé inteligence vyvrací ukrajinský Defence Express. Kreml navíc zvládl Šáhid-136 zvětšit hlavici, takže jsou vražednější.
Ukrajinská PVO nestačí
Jestliže měla donedávna ukrajinská PVO úspěšnost kolem 95 procent, aktuálně číslo kleslo někam k osmdesáti procentům. Obrana Kyjeva je přetížená. Ukrajina nemá dost systémů proti balistickým střelám. Systémů SAMP-T a Patriot je příliš málo k obraně tak velkého území. NASAMS a IRIS-T jako hlavní obraně proti střelám s plochou dráhou letu je také málo. Kyjev, narozdíl od Rusů, sice disponuje skutečně účinnými systémy proti UAV jako jsou Gepardy nebo Skynexy, ale i jejich počet je nedostatečný. Pokud budou ruské útoky na podobné kvantitativní úrovni pokračovat, dojde ke kolapsu ukrajinské PVO.
_05.jpg)
Šáhid-136 s kazetovou hlavicí
Forbes píše, že hlavice Šáhid-136 jsou aktuálně vybaveny kazetovou náplní s jediným cílem, útočit na civilní obyvatelstvo. Těžko říct, co by ještě chtěl víc Donald Trump k tomu, aby pochopil, kdo je tu agresor. Americký deník také zmiňuje, že USA vyrábějí 650 raket Patriot ročně. Víc asi není třeba dodávat. Ukrajinci se ve spolupráci se západními zbrojovkami snaží setrvale vyvinout co nejekonomičtější řešení boje proti UAV. Zdá se, že se jim to povedlo. Pojmenovali ho Sky Sentinel. Jenže zásadní otázka zní, kolik jich dokáží vyprodukovat. Jedná se o sofistikovaný systém s velkým zapojením umělé inteligence.
Sky Sentinel s umělou inteligencí
Sky Sentinel je schopen fungovat 24 hodin denně v režimu 360 stupňů. Dokáže zasáhnout i pětkrát menší cíle něž je Šáhid-136 a to dokonce i při rychlosti letu dronu 800 kilometrů za hodinu, což je údaj, který na Ukrajině neexistuje v souvislosti s bezpilotními vzdušnými prostředky (UAV). Software rozezná letícího ptáka od dronu. Umělá inteligence provádí všechny úkony. Podle united24media.com SKy Sentinel sám zaměří dron, sleduje ho, vypočítá rychlost objektu a určí místo, kde dojde k zásahu kulometem Browning M2. Vše v řádech sekund. Do toho dokáže počítat s povětrnostními podmínkami.

Sky Sentinel je ekonomické řešení
Prototyp PVO Sky Sentinel je již v provozu a měl by už mít na svědomí čtyři Šáhid-136. V zásadě se jedná o podobný systém jako je špičkový americký námořní Phalanx CIWS, ten má ovšem k dispozici nejlepší detekční systém PVO na světě, Aegis. Největší výzvou pro vývojáře bylo lícování prvků a přesnost mechanismu pohybu věže, protože i desetiny milimetru vůle mohou omezit přesnost střelby o několik metrů na vzdálenost několika set metrů. Optoelektronika je západní provenience, Sky Sentinel je zřejmě napojený i na externí radar, takže má přehled na bojišti a splňuje digitalizační moderní normy.
Zásadní záležitostí je ovšem cena, ta podle WPtech činí 150 000 dolarů. Vzhledem k ceně munice pro Browning M2 se jedná o velmi nízkou částku. Prakticky každá střela do systémů PVO je dražší. Ukrajinci tvrdí, že na ochranu města potřebují deset až třicet systémů Sky Sentinel. Mimochodem odhadované náklady na výrobu inovovaných Šáhid-136 se aktuálně pohybují kolem 100 000 dolarů za kus. Těžko hledat ještě ekonomičtější řešení. Možná časem laserové a energetické zbraně. Technologie by byly, systém je podobný moderním C-UAS systémům. Zásadní otázka zní, kolik a jak rychle jich Ukrajinci dokáží vyrobit. A vzhledem k intenzitě ruských útoků by potřebovali hned.
Tagy