Skyranger 30 HEL: Hybridní řešení společnosti Rheinmetall pro moderní mobilní protivzdušnou obranu

Skyranger 30 HEL: Hybridní řešení společnosti Rheinmetall pro moderní mobilní protivzdušnou obranu
Autor: Rheinmetall|Popisek: Skyranger 30 HEL
11 / 02 / 2022, 13:00

Laser na palubě: Skyranger 30 HEL je hybridní řešení určené k odvrácení celé škály budoucích vzdušných hrozeb. Kombinace 30 mm automatického kanonu, řízených střel a vysokoenergetického laseru (HEL) vytváří naprosto jedinečné a vysoce účinné spojení jednotlivých efektorů. V součinnosti s odpovídajícími senzory umí Skyranger 30 HEL autonomně monitorovat vzdušný prostor a současně v reakci na vzniklou hrozbu i vybrat optimální efektor. Skyranger 30 HEL chrání před vzdušnými hrozbami například přesouvající se mobilní jednotky nebo kritickou pevnou infrastrukturu a zařízení.

V oblasti pozemní protivzdušné obrany Rheinmetall disponuje dlouholetými odbornými znalostmi a zkušenostmi, díky kterým umí do svých kolových (např. těžkého obrněného transportéru Boxer) nebo pásových (např. obrněné vozidlo Lynx KF41) platforem mechanicky a systémově integrovat celou řadu pokročilých funkcí. Flexibilní systém řízení palby Skymaster a nejmodernější senzory pak znásobují účinky efektorů s cílem dosáhnout maximální taktické převahy.

Efektory HEL od Rheinmetallu se skládají z laserového zdroje a laserového naváděcího systému, které jsou integrovány do vozidla. Laserová zbraňová stanice, která současně slouží jako platforma pro elektrooptická čidla, je zabudovaná do věže a automaticky sleduje cíle a neutralizuje je laserovým paprskem. Skyranger 30 HEL tak umí s odpovídajícím efektem účinně bránit přidělený vzdušný prostor třemi různými efektory – automatickým kanónem, řízenými střelami a vysokoenergetickým laserem.

Kanon 30 mm x 173 KCE střílí 1 200 ran za minutu. Jedná se o nejvýkonnější zbraňový systém této ráže na světě. Programovatelná munice s časovacím zapalovačem výrazně zvyšuje pravděpodobnost zásahu i těch nejmenších vzdušných cílů a řízené střely Skyranger 30 HEL pak operační flexibilitu systému a jeho maximální dolet.

Při ostrých zkouškách současné prototypy laserových zbraňových systémů úspěšně dosáhly výkonu 20 kW. Nedílnou součástí této technologie je možnost navýšit tuto hodnotu až na pětinásobek, tj.  na 100 kW. Zde použitá laserová zbraňová stanice má vlastní senzory pro identifikaci a sledování cílů. Dílčí sestavy, jež Rheinmetall koordinuje, dosahují u laserového paprsku vynikajících kvalit a s jejich pomocí lze mimořádně přesně zaměřit cíle.  Důmyslná mechanická konstrukce nosné platformy zajišťuje 100% pokrytí přiděleného vzdušného prostoru. V první fázi realizace se plánuje, že laser dosáhne výkonu až 20-50 kW.

Koncem loňského roku byl Skyranger HEL poprvé veřejně představen na akci zaměřené na potírání dronů, kterou pořádala švýcarská nákupní agentura armasuisse ve Bure, a která vyvolala velký zájem odborné veřejnosti.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace