foto: Redakce SM/Skyranger na podvozku Leopard 2
UAV jsou metlou pozemních jednotek na Ukrajině. Rheinmetall se svým systémem Skyranger přesně trefil do aktuálních potřeb armád. Ve výčtu ještě chybí Lynx a Piranha.
V současné době v rámci moderních mobilních protivzdušných systémů krátkého dosahu, které jsou účinné proti UAV, Skyranger, případně Skynex, jasně vévodí. Aktuálně má v Evropě konkurenci maximálně ve švédském Tridon Mk2 na podvozku Scania od BAE Systems. Jenže Scania nemá dostatečnou ochranu pro bojiště. Zatímco platformy Leopard, Pandur, Boxer a Piranha jsou do první linie boje. Kombinace vysoce agilního systému s rychlopalným kanónem a radarem krátkého dosahu je aktuálně jasnou volbou v boji proti UAV. Pro příklad můžeme jít znovu do Rheinmetallu. Jeho Gepard na podvozku Leopard 1 je aktuálně na Ukrajině jasně nejlepší zbraní proti malým FPV dronům a potulující se munici jakou jsou ruské Lancety nebo Gerany 2.
UAV jako vyzyvatel Skyrangerů
Skynex, což je stacionární verze Skyrangerů, již působí na Ukrajině, ale jedná se pouze o dvě baterie, které nemohou příliš změnit. V souvislosti s válkou na východě se právě nejvíce hovoří o dodávce Skyrangeru 35, tedy verze s 35mm kanónem, na podvozku Leopard 1. Rheimetall sice na Eurosatory 2024 v Paříži představil svůj PVO systém na Leopardu 2, ale vzhledem k nadcházející modernizaci na Leopard 2A8 cena těchto podvozků roste a Leopard 1 se jeví jako rozumná volba vzhledem k ceně a dostupnosti. Navíc stará platforma Skyranger 35 bez problémů unese i s radarem a municí. Váha je totiž hlavní problém Skyrangeru.
Věž Skyranger 35 s Oerlikonem sama o sobě váží podle TWZ 4,5 tuny. Kdežto váha Skyrangeru 30 je minimálně o dvě tuny menší. Oba systémy mají možnost používat radary s aktivním elektronicky skenovaným polem (AESA) a používají velké množství senzorů pro detekci vzdušných hrozeb. Jenže bylo vyhodnoceno, že je k nim třeba přidat rakety PVO jako FIM-42 Stinger nebo Mistral. Když si uvědomíme, že systémy používají rychlopalné kanony Oerlikon a měly by být schopny zasahovat proti hejnům UAV, je potřeba velké množství munice. A váha zásadně roste. Není potřeba vyvíjet speciální platformu pro Skyrangery, těch je dost, takže se kombinuje s těmi stávajícími.
Jenže válka na Ukrajině přinesla nejen faktor UAV. Rusové se intenzivně věnují vývoji rušiček jako relativně levnému řešení obrovského množství ukrajinských dronů a také třeba střel do HIMARS. A jsou poměrně úspěšní. Rheinmetall na to reaguje a instaluje na systémy vlastní rušičky. Nic není navíc, radar je zcela klíčový, AESA má na věži čtyři antény a navíc je doplněn radarem pro sledování cílů v pásmu Ku, AESA je v S pásmu. Podle Rheinmetallu Oerlikon AMMR automaticky klasifikuje a sleduje celé spektrum vzdušných hrozeb, jako jsou mini- a mikrodrony, rakety a minomety útočící pod strmým úhlem a samozřejmě také střely vzduch-země a rakety s plochou dráhou letu.

Piranha, Boxer, Pandur, Lynx se Skyranger 30
Takže se znovu vracíme k váze systému a volbám mezi Skyranger 35 a Skyranger 30. Pro nás je velmi zajímavá informace polského WPtech, že Pandur EVO 6x6 byl vzhledem ke své menší váze a nízké nosnosti nucen aplikovat odlehčenou verzi Skyrangeru 30. Není zcela jasné, co to znamená. Ale již vizuálně je zjevné, že věž je na vozidlo příliš velká, jak je patrné z výše přiloženého příspěvku ze sítě X. Je celkem jasné, že váha věže byla snížena na úkor ochrany a Pandur zřejmě ponese i méně munice. Je to celkem jednoduché, i Pandur II 8x8, který má AČR, váží 14,5 tuny. Je to obrněný transportér, váha BVP Lynx se také může blížit i padesáti tunám. Tomu také odpovídá nosnost a výkon motorů.
Univerzální platformy jako Boxer, na který byl instalován Skyranger 30, nebo britský Ajax svou váhou překračují třicet tun. Švýcarská Piranha atakuje také třicet tun. Pandury jsou už na současné moderní potřeby armády příliš malé. Takže instalace moderních systémů PVO v rámci AČR bude buď na CV90 nebo bude armáda muset pořídit nové obrněné transportéry. V tomhle je CV90 mírně hendikepovaný. Piranha, Boxer, Lynx jsou systémy, kam byl instalován Skyranger 30. Včetně britského Ajaxu se jedná o univerzální platformy, které fungují jako BVP, obrněné transportéry nebo třeba vozidla palebné podpory a jejich modulární konstrukce zvládne instalaci dalších systémů poměrně jednoduše. U CV90 je to otazník a Pandur je prakticky mimo.
Tagy