Slavnostní zahájení Dnů NATO 2023

Slavnostní zahájení Dnů NATO 2023
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Dny NATO 2023
16 / 09 / 2023, 11:15

Dny NATO 2023 byly slavnostně zahájeny, promluvil mimo jiné premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová a další hosté.

Slavnostní zahájení letošních Dnů NATO začalo v 11:00 zahajovacím seskokem příslušníků české a německé armády. Několik minut nato následoval zahajovací výstřel z českého tanku T-72M4CZ.

Ještě předtím přítomný ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval hasičům, kteří zasahovali v Řecku proti mohutným požárům. Podle Rakušana jsou hasiči hrdinové, kteří dělají ČR tu nejlepší reklamu. Hasiči pak obdrželi medaili z rukou ministra vnitra. Jeho řecký protějšek sdělil skrz našeho ministra Rakušana poděkování českým hasičům.

Předseda vlády Fiala ve svém vystoupení zdůraznil, že se musíme umět přesvědčivě bránit. ,,Ve světě je mnoho agresorů, kteří čekají na svou příležitost," řekl Fiala. Dny NATO jsou podle něho místem, které nutí k zamyšlení a připomenutí, jak je důležité členství NATO, i ve stínu stále probíhajícího ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. ,,Každému z nás poskytuje výjimečné bezpečnostní záruky," řekl Fiala. Předtím, než jsme vstoupili do Severoatlantické aliance, jsme takové záruky neměli, míní ministerský předseda.

Promluvila také ministryně obrany Jana Černochová. ,,Bezpochyby jde o jedinečnou akci a největší bezpečnostní přehlídku v Evropě se silnou tradicí, která podtrhuje spolupráci v rámci NATO, dokládá jeho sílu, jeho partnerství," prohlásila ministryně obrany.

Podle ní dochází k zásadní modernizaci české armády, které bylo zvlášť intenzivní v posledním roce a půl. Při všech strategických zakázkách je vyvinuta co největší snaha o maximální zapojení domácího obranného průmyslu, dodala Černochová.

 

Tagy článku