Slovensko nakoupí nová bojová vozidla pěchoty ze Švédska. Za obrněnce dá téměř 42 miliard korun

Slovensko nakoupí nová bojová vozidla pěchoty ze Švédska. Za obrněnce dá téměř 42 miliard korun
Autor fotografie: BAE Systems|Popisek: CV90 MkIV
29 / 06 / 2022, 09:00

V rámci přezbrojení těžké brigády je Slovensko před Českou republikou napřed. Nakoupí ze Švédska 152 nových bojových vozidel pěchoty CV90 MkIV formou mezivládní dohody.

I Slovensko řeší přezbrojení své těžké brigády jako svůj závazek NATO, v rychlosti tohoto procesu však předstihlo Českou republiku. Slovenská vláda v úterý rozhodla o tom, že pořídí 152 pásových obrněnců CV90 MkIV ve variantě s 35 mm kanonem od výrobce BAE Systems/Hägglunds AB za skoro 42 miliard korun.

Slovensko na rozdíl od České republiky nevyhlásilo veřejný tendr, ale akvizice vozidel se uskuteční prostřednictvím mezivládního kontraktu (G2G) se Švédskem. Mezivládní dohodu chce Slovensko podepsat do konce letošního roku. První várku vozidel by mělo Slovensko dostat v roce 2025, další dodávky se mají realizovat v letech 2026-2028.

Slovensko nahrazuje novými stroji ze Švédska dýchavičná vozidla BVP-1 a BVP-2 ve své výzbroji. Jde o klíčovou akvizici směřující k přezbrojení (vybudování) těžké brigády společně s dřívějším rozhodnutím o pořízení kolových obrněných vozidel Patria AMVXP z Finska v přepočtu za necelých 10 miliard korun.

Na rozdíl od Slovenska se v ,,českém" případě teprve rozhodne o dalším osudu tendru za 53 miliard korun, jak už avizovala ministryně obrany Jana Černochová, podle níž rozhodnutí padne v nejbližších týdnech.

Podle doporučení advokátní kanceláře Havel & Partners jsou uchazeči oslovováni dopisem s novými podmínkami. Buď s nimi všichni vyjádří souhlas, nebo bude tendr v řádu několika málo týdnů zrušen a akvizice pásových BVP se uskuteční jinou formou, tedy nejspíše prostřednictvím mezivládní dohody. Proces výběru nových obrněnců v případě České republiky trvá již několik let, Slovensko začalo s výběrem bojových vozidel loni na jaře a nyní je už znám vítěz.


Zdroj: mosr.sk

Tagy článku