Autor fotografie: fb profil Roberta Fica|Popisek: Tisková konference Roberta Fica
Slovenský expremiér Robert Fico na ohlášené tiskové konferenci určené specificky českým médiím varoval Českou republiku před vývojem, který probíhá na Slovensku - hovořil o "kolapsu právního státu" a "omezování základních lidských práv", a to pod dohledem a za přičinění vládní moci. Řeč je o aktuální vlně trestních stíhání politiků. Česká republika v oblasti, které se SM věnuje, v tomto ohledu již odstrašující případ zná - bezmála desetiletí se vlekoucí stíhání exministryně obrany Vlasty Parkanové.
"Jsme svědky zmanipulovaných politických procesů a útoku státní moci na základy právního státu, který lze srovnat pouze s politickými procesy v Československu," uvedl Robert Fico, a vyzval Evropskou komisi, aby se začala zabývat právním státem a jeho dodržováním na Slovensku. "Situace je natolik vážná, že je třeba začít mluvit o otevření Smlouvy o Evropské unii. V čl. 7 odst. 2 Smlouvy se zcela jasně uvádí, že Evropská rada může na návrh některého z členských států nebo na návrh Evropské komise po obdržení souhlasu Evropského parlamentu jednomyslně rozhodnout, že dochází k závažnému nebo trvalému porušování hodnot, na nichž je založena Evropská unie."
"Zejména chceme našim českým přátelům sdělit, co se stalo na Slovensku, když se k moci dostali šílenci, daňoví a pozemkoví podvodníci, drogoví dealeři a sexuální devianti," pokračoval. Odhlédneme-li od vypjatého slovníku, nelze říci, že by v České republice v minulosti neproběhly kauzy, které svým průběhem a souvislostmi, jež vyšly během let na povrch, minimálně nenaznačovaly, že šlo o pokus o likvidaci politického soupeře zneužitím justice. Do očí bijící je případ exministryně obrany Vlasty Parkanové.
Ta se měla dopustit trestného činu tím, že v roce 2009 nezadala znalecký posudek na ověření ceny transportních letounů CASA, čímž měla způsobit České republice škodu ve výši 658 milionů korun. Sněmovna ji vydala k trestnímu stíhání v roce 2011 a v roce 2012 byla obviněna. Kauzu začal projednávat prvoinstanční soud až v roce 2017. Ten Vlastu Parkanovou a Jiřího Staňka obvinění v roce 2020 zprostil s četnými výhradami vůči práci státního zástupce. Podle soudu se skutek nestal, škoda nevznikla a celá konstrukce obžaloby působila nepřesvědčivě. Opírala se mj. o posudek vypracovaný bývalým spolupracovníkem StB Jiřím Krchem.
Na letošní 13. říjen je vypsáno jednání u Městského soudu v Praze, kam se žalobce bez veřejného zdůvodnění svého kroku odvolal. Od roku 2012 tak běží kauza devátým rokem. Jestliže tedy Robert Fico říká, že má být současná situace na Slovensku pro Česko "mementem", lze mu odpovědět, že víme, o čem hovoří. Žádné dvě kauzy nejsou stejné, ale jestliže se věc při vyšetřování, stíhání a následně před soudem vleče dlouhé roky a od soudců padají výroky o "postrádané nezbytné erudici" autorů znaleckých posudků, o které se obžaloba opírá, nelze snahu o zneužití justice coby nástroje politického boje nevidět.