Slovinsko jedná o nákupu německých raketových systémů protivzdušné obrany IRIS-T

Slovinsko jedná o nákupu německých raketových systémů protivzdušné obrany IRIS-T
Autor fotografie: ArmyInform, CC BY 4.0|Popisek: IRIS-T SLM na Ukrajině
21 / 07 / 2023, 09:00

Podle zprávy slovinské tiskové agentury "STA" Slovinsko významně pokročilo v jednáních o nákupu dvou německých systémů protivzdušné obrany IRIS-T. Slovinský ministr obrany Marjan Šarec uvedl, že vláda vede jednání o pořízení německého systému protivzdušné obrany středního dosahu IRIS-T v nadcházejícím období. Hodnota obchodu se odhaduje na 200 milionů eur, což je významná investice, která naznačuje výrazné posílení slovinských schopností protivzdušné obrany.

Jako první přinesla zprávu slovinská tisková agentura (STA), která se odvolává na zprávu deníku Delo. Potenciální nákup těchto systémů, pokud k němu skutečně dojde, by mohl být jednou z nejpozoruhodnějších investic země do obrany v poslední době. Zda Slovinsko nákup uskuteční, se teprve ukáže. Taková akvizice by nesporně posílila protivzdušnou obranu země a vyslala silný signál o jejím odhodlání udržovat robustní a moderní vojenskou strukturu.

Slovinsko se aktivně podílí na budování rozsáhlého obranného rámce, který má v součinnosti s jeho zapojením do euroatlantické politické a bezpečnostní integrace zajistit zvýšenou ochranu jeho občanů. V současné době se země zaměřuje na součinnost základních složek obranného systému s cílem vytvořit soudržnou, uvážlivou a účinnou institucionální strukturu. Tento úkol slouží jako bezprostřední priorita a strategické poslání Slovinska v oblasti modernizace obrany.

IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) je moderní systém protivzdušné obrany krátkého až středního dosahu vyvinutý německou společností Diehl Defence. Tento systém je vybaven špičkovou technologií infračerveného navádění, která mu umožňuje účinně sledovat a zaměřovat nepřátelské letouny, vrtulníky, drony a další vzdušné hrozby.

Díky operačnímu dosahu až 40 kilometrů se systém IRIS-T může pochlubit výjimečnou přesností a rychlou reakční dobou. Je určen pro širokou škálu obranných úkolů, včetně zachycení přilétajících raket. Flexibilita systému umožňuje jeho nasazení na různých platformách, včetně lodí, letadel a pozemních odpalovacích systémů.

Video: youtube

Systém IRIS-T je v současné době ve výzbroji několika států po celém světě a posiluje jejich schopnosti protivzdušné obrany. Jeho pokročilá technologie a operační účinnost z něj činí velmi žádaný systém pro země, které chtějí posílit svou obrannou infrastrukturu.

"V současné době nemáme příliš účinný systém protivzdušné obrany," řekl k tomu ministr obrany Šarec veřejnoprávní televizi RTV Slovenija s tím, že než spojenecká letadla doletí do slovinského vzdušného prostoru, uplyne určitý čas, a slovinské ozbrojené síly potřebují efektivní systém protivzdušné obrany.

"Slovinsko spolu s dalšími 19 zeměmi přijalo německou iniciativu na posílení evropského pilíře společné protivzdušné a protiraketové obrany NATO prostřednictvím iniciativy Evropský štít nebe (ESSI). Slovinský ministr obrany Maran Šarec byl vládou pověřen podpisem memoranda o porozumění o společném nákupu pozemních systémů protivzdušné obrany v rámci ESSI," cituje Defense News mluvčího slovinského ministerstva obrany. Plánovaný nákup systému IRIS-T vyvolává napětí ve vládě, neboť představitelé koaliční Sociální demokracie a Levice jej kritizují a tvrdí, že Slovinsko nákup střel k posílení své bezpečnosti nepotřebuje.

Slovinské ozbrojené síly ovšem v současné době disponují pouze zastaralými přenosnými komplety IGLA-2, které jsou ve výzbroji lehkých protiletadlových baterií 1. a 72. brigády, přičemž pro zjišťování a identifikaci cílů využívají švédské pasivní radary Giraffe od společnosti Saab. Do roku 2016 spoléhaly na francouzsko-německé protiletadlové řízené střely Roland (SHORAD). Vzdušný prostor Slovinska, které nedisponuje vlastním nadzvukovým letectvem, zajišťují spojenci v rámci misí Air Policing.

Zdroj: STA (sta.si), Defense News, Army Recognition

 

Tagy článku