Slovinsko si nakonec nepořídí 45 obrněných vozidel Boxer, zváží jiné možnosti

Slovinsko si nakonec nepořídí 45 obrněných vozidel Boxer, zváží jiné možnosti
Autor: Heldt, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Obrněné vozidlo Boxer
23 / 09 / 2022, 09:00

45 obrněných vozidel (transportérů) Boxer nakonec nebude dodáno Slovinsku, informoval server Defense News. Země se bude poohlížet po jiné alternativě.

Slovinské ministerstvo obrany oznámilo, že vláda nakonec ruší kontrakt na dodávku 45 obrněných kolových transportérů Boxer včetně přidruženého vybavení v hodnotě 343,4 milionů eur. Původně se počítalo s tím, že dodávky Boxerů začnou v roce 2026 a zkompletovány budou o dva roky později, jenže dnes je vše jinak.

Místo toho Slovinsko zváží jiné možnosti nahrazení těchto kolových obrněných platforem v rámci modernizace svých pozemních ozbrojených sil, uvedl server Defense News. Zatím však není jasné, jakým směrem se bude zájem ubírat. Na každý pád Slovinsko chce akvizici nové obrněné kolové platformy řešit i ve světle pokračujícího válečného konfliktu na Ukrajině.

Slovinsko zdůvodňuje odstoupení od kontraktu tím, že zvolená specifikace obrněných vozidel nezahrnovala nakonec všechno požadované vybavení, jak zjistil interní audit. Pokud by si Slovinsko pořídilo 45 transportérů Boxer, ministerstvo obrany by muselo koupit minimálně 24 dalších obrněných vozidel, aby zajistila dostatečné kapacity pro svou bojovou jednotku jako závazku pro NATO.

Boxery jsou výsledkem spolupráce německé společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetall společně s nizozemskou společností Stork. Vozidlo má několik verzí, které mohou plnit rozličné úkoly či mise - může být dodáno ve verzi bojového vozidla pěchoty s kanonem 30 mm, jako nákladní vozidlo, sanitní vůz, stíhač tanků, obrněné vyprošťovací vozidlo atd.

Uživateli jsou nebo budou Německo, Austrálie, Nizozemí, Litva, Boxer bude ve výzbroji také Alžírska či Velké Británie, která si objednala celkem 528 vozidel. Nákup obrněných vozidel Boxer probíhá v rámci programu britské armády Mechanised Infantry Vehicle (MIV) v hodnotě 2,8 miliardy liber a je snahou o širší modernizaci britských pozemních sil.Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace