Slovo POKOS už není pro tisíce dětí neznámou zkratkou

Slovo POKOS už není pro tisíce dětí neznámou zkratkou
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Z projektu POKOS
20 / 09 / 2022, 17:00

Téměř devět set studentů a žáků vyměnilo školní výuku za rady a tipy, jak zvládnout krizové situace nebo první pomoc. Projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu) zavítal nejprve na pražské gymnázium U Libeňského zámku, poté se přesunul na Dopravně bezpečnostní den do areálu ZŠ Veronské náměstí, kam dorazilo přes dva tisíce školáků.

Učitele gymnázia nahradili vojáci z 13. dělostřeleckého pluku a zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany. Už z přivítání bylo zřejmé, s jakým nadšením všichni návštěvu očekávali: „Jsme moc rádi, že jste si v dnešní době na nás našli čas a dorazili,“ vítali ji studenti i profesorka Jana Mudrová. Ve skupinách pak během čtyř hodin získali rady, tipy a informace, které se jim jednou můžou hodit.

„Není to jen o ochranných maskách. Vytvořit si provizorní ochranné pomůcky můžete i vy sami doma. Stačí namočit ručník a dýchat přes něj, použít lze i plavecké či potápěčské brýle k ochraně očí,“ vysvětlil studentům rotný Ladislav Finta. Zmíněné masky se ale přesto na scéně objevily: Studenti si mohli vyzkoušet, zda si je zvládnou nasadit dostatečně rychle, aby splnili vojenské normy.

NATO, EU, OSN

Praktické ukázky spojené s chemickou ochranou či základy první pomoci však nebyly tím jediným, co se studenti dozvěděli. „Česká republika převzala 1. července předsednictví v Radě Evropské unie a současně se stala středem pozornosti členských zemí,“ upozornila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany. Kromě Evropské unie si studenti rozšířili znalosti i o Severoatlantické alianci NATO, Organizaci spojených národů nebo o Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. „Na školách si s dětmi povídáme i o článku 5 Severoatlantické smlouvy, který přirovnáváme k mušketýrskému heslu jeden za všechny, všichni za jednoho,“ vyzdvihla.

pokos

Nezvyklá návštěva nadchla nejen studenty, ale i pedagogy. „Jsme moc rádi, že se vše povedlo, vaše přednášky byly úžasné. Budeme moc rádi, když se k nám za pár let vrátíte a našim budoucím studentům opět zvýšíte povědomí nejen o krizových stavech, a jak se při nich zachovat,“ sdělila profesorka Jana Mudrová.

Společně s hasiči, strážníky a celníky

Další zastávkou byl Dopravně bezpečnostní den v areálu školy ZŠ Veronské náměstí, kam dorazilo přes dva tisíce žáků z blízkých škol. Kromě představení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému zhlédli například i ukázky boje zblízka. Spokojenost stovek dětí nepokazily ani otázky na problematiku branné povinnosti a špatné počasí. Na vše našli žáci odpověď a s sebou domů si kromě drobných dárků odnesli i cenné informace, které jim jednou mohou pomoci zachránit svůj i další život.

 

Autor: Daniela Hölzelová

 

Tagy článku

-->