Složitá jednání o dělech a PVO: podíl domácího průmyslu je priorita, burcují poslanci

Složitá jednání o dělech a PVO: podíl domácího průmyslu je priorita, burcují poslanci
Autor fotografie: Nexter|Popisek: dělo CAESAR
23 / 06 / 2021, 18:45

Dalším významným bodem jednání dnešní schůze Výboru pro obranu byl nákup protiletadlového systému SPYDER od izraelské společnosti RAFAEL a samohybných děl CAESAR od francouzské státní společnosti NEXTER. Akvizice Spyderu probíhá v režimu nákupu mezivládní dohodou, děla přímým oslovením výrobce. V obou případech byly prvotní nabídky dodané českému Ministerstvu obrany cenově výrazně vyšší, než s jakými náklady bylo na základě marketingových studií počítáno. Probíhající jednání nejsou jednoduchá ani podle dostupných informací, ani podle doby, které jim byla dosud věnována. Na žádost ministra Metnara bylo jednání výboru pro tento bod uzavřeno veřejnosti, protože měly zaznít citlivé informace obchodního charakteru. Podle poslanců jednání snadná nejsou, ale všichni oslovení vyjádřili optimismus a ocenili přístup ministerstva k vyjednávání ve věci účasti českého obranného průmyslu na obou zakázkách.

V uzavření dohody u obou projektů věří poslanec Pavel Růžička (ANO): "Jednání výboru bylo uzavřeno z toho důvodu, aby se zatím neprozrazovaly obchodní podmínky. V současné době jedná Ministerstvo obrany jak s izraelskou stranou (o protiletadlových kompletech SPYDER), tak i s francouzskou stranou (o samohybných dělech CAESAR), a nerad bych říkal konkrétní informace, aby mi nebylo následně vyčteno, že jsem něco prozradil. Ale pocit z té informace mám dobrý, věřím, že Ministerstvo obrany dotáhne tyto dva projekty ke zdárnému výsledku.

Věřím také, že zapojení českého obranného průmyslu bude takové, jaké je deklarované (tj. minimálně 30 % v případě SPYDERu a 40 % v případě CAESARu). A to včetně použití naší, v České republice vyrobené munice. A to tak, aby již do vojskových zkoušek děla CAESAR byla tato česká munice certifikovaná a mohla se při těch zkouškách využít. Ministerstvo obrany všechny dotazy poslanců zodpovědělo, včetně dotazů na onen nárůst cen, a s jejich vysvětlením jsem spokojený a považuji jej za logické. Věřím, že i v této věci k dohodě dojde."

Podle předsedkyně výboru Jany Černochové ohledně navýšení ceny poslanci ministrovi navrhli každoročně odhady navyšovat o výši inflace, protože určitá část diskutovaného navýšení pořizovacích cen obou prostředků jde na vrub faktu, že odhady byly učiněny již před delší dobou. Ministr Metnar je připraven obě akvizice v létě podepsat.

A také místopředseda výboru za Piráty Jan Lipavský je podle svých slov přesvědčen, že se podaří najít kompromisní řešení ve věci pořizovací ceny a že se najde způsob, jak se přiblížit původní předpokládané ceně. Zatím jednání nejsou uzavřená a pokračují. Mělo by dojít ke změnám některých nikoli zásadních parametrů, které ale budou mít vliv na konečnou cenu. Daří se nalézt řešení, i když zcela do původní odhadované částky se zřejmě dostat nelze. Na otázku, jestli byla diskutována otázka výroby munice v České republice pak Jan Lipavský odpověděl: "To jsme debatovali, a nevypadá to, že by s tím měl být problém. To by mělo proběhnout standardně." A i v případě protiletadlového systému SPYDER budou pokračovat další jednání.

Výbor pro obranu vzal svým usnesením informaci o probíhajících jednáních bez dalšího komentáře na vědomí.

Tagy článku